Są zmiany w rządzie. Prezydent Andrzej Duda zdecydował. Jarosław Kaczyński wraca

Prezes PiS Jarosław Kaczyński został przez prezydenta Andrzeja Dudę powołany na stanowisko wicepremiera. Dotychczasowi wiceprezesi Rady Ministrów przestali pełnić funkcje wicepremierów w rządzie Mateusza Morawieckiego, zachowując teki ministrów.

Publikacja: 21.06.2023 12:08

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację na stanowisko wicepre

Prezes PiS Jarosław Kaczyński odebrał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominację na stanowisko wicepremiera

Foto: PAP/Marcin Obara

O tym, że w środę o godz. 12:00 prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim dokona zmian w składzie Rady Ministrów poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zapowiedziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Według doniesień medialnych, do rządu wrócić miał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Spekulacje te potwierdził rano wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Czytaj więcej

Jarosław Kaczyński wraca do rządu. Jacek Sasin złożył rezygnację

Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego

W rozmowie z radiową Trójką Sasin ogłosił, że we wtorek wieczorem złożył rezygnację z funkcji wicepremiera. Przekazał, iż z jego informacji wynika, że na taki krok zdecydowali się też pozostali wicepremierzy w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego.

- To jest oczywiście związane z zasadniczą zmianą w rządzie, jaką jest powrót do rządu na funkcję wicepremiera prezesa (PiS - red.) Jarosława Kaczyńskiego - tłumaczył.

Czytaj więcej

Sławomir Mentzen mówi, po co Jarosław Kaczyński wraca do rządu

Powrót Jarosława Kaczyńskiego do rządu

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie rządu. Dotychczasowi wicepremierzy - Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej), Piotr Gliński (minister kultury i dziedzictwa narodowego, przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego), Jacek Sasin (minister aktywów państwowych) i Henryk Kowalczyk (minister-członek Rady Ministrów, przewodniczący Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów) - złożyli rezygnację z funkcji wicepremierów, ale zachowali teki ministrów.

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż: KO goni PiS, Polska 2050 i PSL poza Sejmem

Jedynym wicepremierem będzie od teraz Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, który odebrał powołanie z rąk prezydenta. Oznacza to powrót prezesa PiS do rządu Mateusza Morawieckiego. Od października 2020 r. do czerwca 2022 r. Kaczyński był wicepremierem w obecnym rządzie, stał też na czele Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Wystąpienie Andrzeja Dudy

W środę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim głos zabrał prezydent. Andrzej Duda pogratulował nominacji Jarosławowi Kaczyńskiemu. - Dziękuję za ponowne wstąpienie do rządu - powiedział, zwracając się do prezesa PiS. Prezydent przypomniał o zadaniach, jakimi Kaczyński zajmował się, gdy poprzednio sprawował funkcję wicepremiera. Ocenił, że miały one "ogromne znaczenie dla Rzeczypospolitej".

- Zajmował się pan premier kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, jest pan głównym autorem ustawy o obronie RP. To fundamentalny akt dla wzmacniania bezpieczeństwa Polski w znaczeniu militarnym  w obecnych, niezwykle trudnych czasach, w czasie wojny, która toczy się za naszą granicą na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę - mówił do Kaczyńskiego Duda.

- Decyzja o powrocie do rządu na urząd wicepremiera prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest decyzją z punktu widzenia bezpieczeństwa polskiego państwa w moim osobistym przekonaniu, jako prezydenta Rzeczypospolitej, absolutnie trafną i potrzebną - powiedział prezydent Duda.

Prezydent o możliwości prób ingerencji w wybory

Andrzej Duda mówił, że "przed nami cały szereg wyzwań" związanych z bezpieczeństwem i ocenił, że czas kampanii wyborczej jest czasem, w którym bezpieczeństwo Rzeczypospolitej "musimy nadzorować w sposób szczególny". - Nie jest tajemnicą, że jedno ze światowych mocarstw, które znajduje się wcale niedaleko od nas, najprawdopodobniej co najmniej kilkakrotnie w ciągu ostatnich lat przynajmniej próbowało ingerować w procesy wyborcze w różnych krajach na całym świecie, nawet również i w innych mocarstwach, jak informują media i sugerują politycy z różnych krajów - zaznaczył.

- W związku z powyższym chyba nikt z nas nie ma wątpliwości, że takie próby ingerencji z tamtej strony mogą wystąpić w ciągu najbliższych miesięcy również i u nas. Na bardzo różne sposoby. To bezpieczeństwo w związku z tym dzisiaj wewnętrzne Rzeczypospolitej, bezpieczeństwo także i naszej demokracji właśnie przed próbami różnego rodzaju zniekształcenia procesów wyborczych i wpływania na kampanię wyborczą, na losy wyborów, jest realnym niebezpieczeństwem, stąd też konieczność intensyfikacji działań rządu i wszystkich władz Rzeczypospolitej w zakresie bezpieczeństwa - dodał Andrzej Duda.

- Podkreślam to tak bardzo mocno, dlatego że pracowaliśmy już w zakresie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej zaraz po agresji rosyjskiej na Ukrainę w sposób niezwykle intensywny, pracowaliśmy wydajnie z całą pewnością właśnie w sprawny sposób realizując te zadania władz państwowych. Jestem przekonany, że będziemy w stanie równie sprawnie pracować w najbliższym czasie - oświadczył.

Dlaczego Kaczyński wraca do rządu?

Tego, że Jarosław Kaczyński wróci przed wyborami do rządu Morawieckiego i pozostanie w nim jedynym politykiem w randze wicepremiera nie wykluczał w połowie miesiąca szef klubu PiS Ryszard Terlecki. W rozmowie z Radiem Plus wicemarszałek Sejmu mówił wtedy, że "chodzi o jakby wzmocnienie, zdyscyplinowanie prac rządu w tych ostatnich miesiącach przed kampanią".

Czytaj więcej

Kukiz wystartuje z list PiS? "Czekam na pismo z podpisem Kaczyńskiego"

- Chcemy uniknąć takiej sytuacji, że poszczególne resorty jakby działają trochę w oderwaniu od całości. To zawsze jest taki pośpiech przed końcem kadencji, żeby zdążyć złożyć jeszcze projekty ustaw, coś pozgłaszać, coś pozałatwiać. Czasem to są takie rzeczy, które można było załatwić wcześniej, ale się z tym zwlekało i to zostaje jakby na ostatnią chwilę, a z kolei posiedzeń Sejmu już dużo nie będzie. Chodzi o to, żeby to wszystko spiąć też z naszym programem i naszymi zaleceniami partii - deklarował.

Sasin: Rola Kaczyńskiego "absolutnie kluczowa"

Do kwestii tej odniósł się też w środę Jacek Sasin. - Teraz (Jarosław Kaczyński - red.) będzie koordynował na pewno wszystkie prace rządowe, stąd taki znak w postaci tego, że będzie jedynym wiceprezesem Rady Ministrów czy realnym wicepremierem - oświadczył minister aktywów państwowych.

- Premierem pozostaje premier Mateusz Morawiecki, natomiast prezes Jarosław Kaczyński jest liderem naszego obozu politycznego, rząd jest emanacją tego obozu, ale lider obozu politycznego jest oczywiście najważniejszą osobą w tym całym układzie, w związku z tym rola prezesa Jarosława Kaczyńskiego będzie absolutnie kluczowa - zadeklarował Sasin.

O tym, że w środę o godz. 12:00 prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim dokona zmian w składzie Rady Ministrów poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zapowiedziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

Według doniesień medialnych, do rządu wrócić miał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Spekulacje te potwierdził rano wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Nie tylko Konfederacja współpracuje z AfD. Niemcy podpisali się pod projektami PiS
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Najnowszy sondaż "Rzeczpospolitej": Polacy nie chcą płacić więcej ministrom
Polityka
Ośmiu członków komisji ds. rosyjskich i białoruskich wpływów wciąż w wirówce ABW
Polityka
Co dalej z subwencją dla PiS? Kluczowe będą dwa najbliższe tygodnie
Polityka
Tomasz Siemoniak o wydarzeniach w USA. Polskie służby analizują zamach
Polityka
Zatrzymanie Marcina Romanowskiego. Pałac Prezydencki: Tusk wprowadza nowe standardy