Jarosław Kaczyński wraca do rządu. Jacek Sasin złożył rezygnację

Jacek Sasin poinformował, że złożył rezygnację z funkcji wicepremiera w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Publikacja: 21.06.2023 09:03

Jacek Sasin

Jacek Sasin

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Wczoraj wieczorem złożyłem rezygnację z funkcji wiceprezesa Rady Ministrów - powiedział Jacek Sasin w radiowej Trójce.

- Spodziewam się, że dzisiaj o godz. 12:00 prezydent potwierdzi to odpowiednim dokumentem - dodał.

Czytaj więcej

Najnowszy sondaż: KO goni PiS, Polska 2050 i PSL poza Sejmem

Wszyscy wicepremierzy podali się do dymisji

Jacek Sasin przekazał, iż z jego informacji wynika, że pozostali wicepremierzy w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego również złożyli rezygnację.

- To jest oczywiście związane z zasadniczą zmianą w rządzie, jaką jest powrót do rządu na funkcję wicepremiera prezesa (PiS - red.) Jarosława Kaczyńskiego - oświadczył Sasin, minister aktywów państwowych.

Kaczyński jedynym wicepremierem?

Niedawno część mediów donosiła, że prezes Prawa i Sprawiedliwości może wrócić do rządu przed wyborami i być jedynym wicepremierem. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówił, że decyzje w tym względzie "prawdopodobnie" zapadną "w końcu czerwca".

Czytaj więcej

Szef klubu PiS nie wyklucza, że Jarosław Kaczyński wróci do rządu

Dlaczego prezes PiS miałby ponownie znaleźć się w rządzie Mateusza Morawieckiego? - Chodzi o jakby wzmocnienie, zdyscyplinowanie prac rządu w tych ostatnich miesiącach przed kampanią - mówił w połowie czerwca w Radiu Plus Ryszard Terlecki.

Jarosław Kaczyński do czerwca ubiegłego roku był wicepremierem ds. bezpieczeństwa.

Zmiany w rządzie Morawieckiego. Wystąpienie prezydenta Dudy

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w środę 21 czerwca o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda dokona zmian w składzie Rady Ministrów. Planowane jest wystąpienie prezydenta - zapowiedziano.

Kaczyński "będzie koordynował wszystkie prace rządowe"

Pytany o powrót Jarosława Kaczyńskiego do rządu Jacek Sasin powiedział w Trójce, że teraz rola prezesa PiS w gabinecie będzie "zupełnie inna" niż gdy poprzednio Kaczyński był wicepremierem. - Wtedy było to bardzo jasno komunikowane. Wtedy prezes miał jedno główne zadanie, a mianowicie wzmocnienie obronności, potencjału obronnego państwa, przygotowanie i przyjęcie ustawy o obronie ojczyzny. Na tym się wówczas skupiał, powstał wtedy Komitet Bezpieczeństwa, którym kierował. To były inne zadania - mówił Sasin.

Czytaj więcej

Kim jest Joachim Brudziński, nowy szef sztabu PiS?

- Teraz (Jarosław Kaczyński - red.) będzie koordynował na pewno wszystkie prace rządowe, stąd taki znak w postaci tego, że będzie jedynym wiceprezesem Rady Ministrów czy realnym wicepremierem - oświadczył minister aktywów państwowych.

- Premierem pozostaje premier Mateusz Morawiecki, natomiast prezes Jarosław Kaczyński jest liderem naszego obozu politycznego, rząd jest emanacją tego obozu, ale lider obozu politycznego jest oczywiście najważniejszą osobą w tym całym układzie, w związku z tym rola prezesa Jarosława Kaczyńskiego będzie absolutnie kluczowa - zadeklarował Sasin.

Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"