Nie żyje były premier Włoch Silvio Berlusconi

W wieku 86 lat zmarł były premier Włoch Silvio Berlusconi.

Publikacja: 12.06.2023 10:43

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi

Foto: AFP

Informację przekazały włoskie media.

Dziś o 9.30 do szpitala San Raffaele w Mediolanie przybyli brat byłego premiera Paolo i jego dzieci Eleonora, Barbara, Marina i Pier Silvio.

Czytaj więcej

Silvio Berlusconi nie żyje. Czterokrotny premier nie spełnił nadziei Włochów

Lider Forza Italia i założyciel imperium Mediaset miał 86 lat. Berlusconi wrócił do San Raffaele w ubiegły piątek, po długiej hospitalizacji - 45 dni - spowodowanej zapaleniem płuc i białaczki mielomonocytowej, zdiagnozowanej kilka miesięcy temu.

W ciągu ostatnich kilku lat Berlusconi miał różne problemy zdrowotne, a także przeszedł kilka operacji: wśród ostatnich była operacja serca w 2016 r. w celu wymiany zastawki aortalnej, a w 2019 r. pilną operację niedrożności jelit.  Utrzymał przywództwo założonej przez siebie w 1994 roku  centroprawicowej partii Forza Italia, a w wyborach 25 września 2022 roku został wybrany senatorem, powracając do parlamentu po dziewięcioletniej nieobecności.

Berlusconi trzykrotnie pełnił funkcję premiera Włoch - w latach 1994-1995 i 2001-2006 oraz 2008-2011.'

W latach 1986-2017 był właścicielem klubu piłkarskiego AC Milan.

Procesy sądowe i "bunga-bunga"

Kontrowersyjny polityk wielokrotnie był oskarżany - o przestępstwa podatkowe, korupcję czy stosunki z nieletnimi prostytutkami podczas organizowanych przez siebie imprez.  Berlusconiego oskarżono o przekupywanie świadków w związku z tą ostatnią aferą, nazywana "bunga-bunga" ale ostatecznie został uniewinniony.

Ostatecznie to wyrok za oszustwa podatkowe o defraudację, który zapadł w 2013 roku,  pozbawił do miejsca w Senacie i spowodował zakaz pełnienia funkcji publicznych. Wrócił jednak do polityki.

Silvio Berlusconi i Władimir Putin - wieloletnia przyjaźń

Berlusconi był przez wiele lat przyjacielem prezydenta Rosji Władimira Putina, po wybuchu wojny na Ukrainie zapewniał, że Zełenski był w stanie jej zapobiec, gdyby nie "atakował" separatystycznych republik w Donbasie.

Czytaj więcej

Berlusconi o Zełenskim: Gdyby nie atakował Donbasu, nie byłoby wojny

Ostatecznie ugrupowanie Berlusconiego, a właściwie w jego imieniu wiceprzewodniczący Forza Italia, zarazem minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani, zapewnił, że Forza Italia zawsze stała po stronie niepodległości Ukrainy i po stronie NATO i Zachodu.

Informację przekazały włoskie media.

Dziś o 9.30 do szpitala San Raffaele w Mediolanie przybyli brat byłego premiera Paolo i jego dzieci Eleonora, Barbara, Marina i Pier Silvio.

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Kto stanie na czele KE jeśli von der Leyen przegra? Jest plan B
Polityka
Po zamachu na Donalda Trumpa Joe Biden apeluje do Amerykanów
Polityka
USA po zamachu. "Podniesiona pięść Trumpa przejdzie do historii"
Polityka
Ładunki wybuchowe na wiecu Donalda Trumpa. Secret Service na cenzurowanym
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Polityka
Tak na Kremlu komentuje się zamach na Donalda Trumpa. Głos zabrali Dmitrij Pieskow i Maria Zacharowa
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą