Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 341

Wiceminister obrony narodowej został w TVN24 zapytany, czy istnieje ilościowa lub rodzajowa "czerwona linia" pomocy Polski dla Ukrainy. - Nie ma takiej czerwonej linii, dlatego że bezpieczeństwo Ukrainy to jest także bezpieczeństwo Polek i Polaków - odparł Marcin Ociepa.

Dopytywany, czy "tyle, o ile Ukraina poprosi, tyle jej damy" wiceszef MON odpowiedział, że "na ile możemy, oczywiście". - Czerwone linie to tylko i wyłącznie nasze możliwości, ale proszący nie powinien tych czerwonych linii przekraczać - dodał.

Czytaj więcej

MSZ Rosji: Po decyzji USA ws. czołgów nie ma sensu rozmawiać z Kijowem

W tym miesiącu prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie - w ramach koalicji międzynarodowej - kompanii czołgów Leopard. 25 stycznia Niemcy ogłosiły, że przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 A6 z zasobów Bundeswehry oraz że wydadzą odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą dostarczyć Ukrainie leopardy ze swoich zapasów. Tego samego dnia prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 31 czołgów Abrams.

Wcześniej prezydent Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos powiedział, że Polska przekazała Ukrainie ponad 260 czołgów. - Cała ta wojna to jedna wielka zmiana mentalna od samego początku i dotyczy całego świata. Wiele rzeczy się wydarzyło, które były nie do pomyślenia przed rokiem - skomentował Ociepa.

Czytaj więcej

Po pomocy dla Ukrainy odtworzenie zdolności polskich wojsk pancernych potrwa kilka lat

- Tutaj Polska odgrywa wspólnie z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, rolę liderską, jeśli chodzi także o kreowanie tej zmiany mentalnej. Niemcy zaczynali do hełmów, a dzisiaj deklarują już patrioty. To jest skala tej zmiany - mówił wiceszef MON.

Jakie są założenia Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczące pomocy militarnej dla Ukrainy? Czy Polska będzie dostarczać Ukrainie jak najwięcej sprzętu? - W polityce liczą się czyny, nie słowa. Czyny wyglądają w następujący sposób: przekazaliśmy bardzo dużo sprzętu, jesteśmy w pierwszej trójce donatorów, także tego ciężkiego sprzętu, także z naszych jednostek, co było już mówione, a jednocześnie pozyskaliśmy bardzo dużo nowego sprzętu ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Jednym słowem, przy okazji tej wojny dokonuje się bezprecedensowy przełom, także jeśli chodzi o modernizację polskich sił zbrojnych, który można porównać tylko z dwudziestoleciem międzywojennym - odparł minister.

Czytaj więcej

Fala odejść z wojska. Największa, odkąd rządzi PiS

Jaką część swego uzbrojenia i amunicji Polska przekazała Ukrainie od 24 lutego 2022 r.? - Jak się skończy wojna, na wszystkie pytania tego typu odpowiemy - odparł Marcin Ociepa. Dopytywany stwierdził, że żaden członek kierownictwa resortu ani rządu nie udzieli odpowiedzi na to pytanie. - Trwa wojna, poczekajmy, jak się zakończy, wtedy będziemy przedstawiać rzetelny bilans tej pomocy i zapewniam, że będziemy mogli być z tej pomocy dumni jako Polska - powiedział Ociepa.