Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 341

Wiceszef resortu kierowanego przez Siergieja Ławrowa udzielił wywiadu rosyjskiej agencji RIA Nowosti.

- Nasze stanowisko w tej sprawie jest, jak sądzę, dobrze znane również w Waszyngtonie. Jesteśmy gotowi przestudiować każdą poważną inicjatywę rozwiązania kryzysu ukraińskiego, ale jak dotąd nikt ich tak naprawdę nie sformułował - oświadczył Siergiej Riabkow.

Czytaj więcej

Putin zarzuca "neonazistom na Ukrainie" popełnianie zbrodni na cywilach

- W obecnych warunkach, gdy Waszyngton ogłosił decyzję o dostawie czołgów, a jego wasale, w tym Ottawa, prześcigają się, kto dostarczy Ukrainie pojazdy opancerzone, zwłaszcza stare, i ile, nie ma sensu rozmawiać - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

W ubiegłym tygodniu Niemcy ogłosiły, że przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 A6 z zasobów Bundeswehry oraż że wydadzą odpowiednie zezwolenia krajom partnerskim, które chcą dostarczyć Ukrainie leopardy ze swoich zapasów. Z kolei prezydent USA Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 31 czołgów Abrams. Decyzję o dostarczeniu Ukrainie 14 czołgów Challenger II, podstawowego czołgu brytyjskiej armii, ogłosił brytyjski rząd. Kolejne czołgi Ukrainie przekazać ma też Polska.

Czytaj więcej

Zełenski o Putinie: On jest dla mnie nikim

W rozmowie z agencją RIA Nowosti Siergiej Riabkow zarzucił też Stanom Zjednoczonym, że są "nie tylko głównym dyrygentem w całym tym ukraińskim kryzysie, ale także jego głównym beneficjentem". - Waszyngton uważa Ukrainę m.in. za poligon doświadczalny dla produktów swojego kompleksu wojskowo-przemysłowego - powiedział rosyjski polityk.

Mówił także, że Rosja i USA będą kontynuowały negocjacje w sprawie wymiany więźniów, ale zastrzegł, że taki delikatny temat "lubi ciszę".