Przedwyborczy maraton Platformy Obywatelskiej

Politycy partii Donalda Tuska skupiają się na kolejnych etapach w długoterminowym przygotowaniu do zbliżających się wyborów.

Publikacja: 12.06.2022 19:41

Lider PO Donald Tusk chętnie spotyka się z młodzieżą

Lider PO Donald Tusk chętnie spotyka się z młodzieżą

Foto: PAP/Maciej Kulczyński

#TysiącSpotkań – pod takim hasłem posłowie i posłanki Platformy Obywatelskiej oraz partii z Koalicji Obywatelskiej kilka tygodni temu ruszyli na spotkania na terenie całej Polski. Te spotkania to część przygotowań do dużego, polityczno-programowego kongresu, który PO planuje na 2 lipca. – Podzieliliśmy przygotowania do wyborów na kilka etapów. Kongres wzmocni nasze przesłanie i otworzy kolejny etap – mówi nam jeden z polityków Platformy. Intensywne prace nad kongresem trwają.

Równolegle do akcji #TysiącSpotkań lider PO Donald Tusk odwiedza kolejne regiony Polski. Ostatnio był na Dolnym Śląsku.

Tusk od kilku miesięcy podróżuje po Polsce, a nasi rozmówcy podkreślają, że jego spotkania mają kilka długoterminowych celów. Z jednej strony to nawiązywanie do konkretnych spraw i problemów, np. z przedstawicielami sfery budżetowej, rolnikami w małych i średnich miejscowościach. Z drugiej: mobilizacja i aktywizacja struktur, tak by PO była gotowa na wybory w każdym możliwym momencie. – Objazd Tuska to też pobudzanie i sprawdzanie struktur. To ocena tego, jak PO w terenie przetrwała pandemię, ale i wewnętrzne spory, czas bycia w opozycji – twierdzi jeden z naszych rozmówców.

Świeża krew

Celem Tuska jest też budowanie politycznego rozbiegu, impetu do właściwego etapu kampanii wyborczej. Również pod kątem poszerzania struktur. Nasi rozmówcy dodają, że powrót Tuska w lipcu ubiegłego roku sprawił, że w PO pojawiają się nowi ludzie. W ubiegłym roku PO zmieniła swój statut tak, by łatwiej można było przyjmować nowych członków.

PO w trakcie objazdu organizuje spotkania otwarte (jak w Nowej Rudzie, gdzie, jak szacują organizatorzy, pojawiło się ok. 500–600 osób), spotkania z samorządowcami (na Dolnym Śląsku Tusk spotkał się m.in. z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem) i spotkania z młodymi ludźmi na uniwersytetach czy np. śniadania z wyborcami w domach.

Czytaj więcej

Jedna lista? Na pewno nie cztery!

Politycy PO lubią podkreślać, że wiele z deklaracji Tuska z ubiegłorocznej Rady Krajowej PO jest już zrealizowanych lub w trakcie realizacji. Jak powołanie Obywatelskiej Kontroli Wyborów (w realizacji), wybór członków RPP w Senacie (zrobione), polityczne porozumienie z samorządowcami (zrobione). Ale nie da się ukryć, że w maratonie Tuska pozostają istotne sprawy nierozwiązane i wewnętrzne napięcia.

Coraz więcej spotkań

Jedna to bezpośrednie wyniki Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze na początku 2022 r. niektórzy politycy PO prognozowali, że wiosną tego roku może dojść do sondażowej „mijanki” PO i PiS. Nic takiego się nie wydarzyło. W ostatnim badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” PiS ma 37 proc., a PO – 27 proc. Im dłużej taka sytuacja się utrzymuje, tym bardziej w PO mogą pojawić się głosy kwestionujące obraną obecnie strategię.

W PO politycy zastanawiają się nad tym, jak w dłuższej perspektywie ułoży się relacja Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy organizuje drugą edycję Campus Polska Przyszłości, PO w tym roku – cykl spotkań letnich dla młodych (głównie z partii i młodzieżówki) pod nazwą Meetup – Nowa Generacja PO. Rafał Trzaskowski podróżuje po kraju i spotyka się z młodymi ludźmi i samorządowcami, by promować Campus. I mimo zapewnień – również kuluarowych, że inicjatywy się uzupełniają, a nie wykluczają – atmosfera rywalizacji jest wyczuwalna. Chociaż mało kto jednocześnie spodziewa się, że te procesy doprowadzą do gwałtownego przesilenia. Przynajmniej w najbliższych miesiącach.

Nie ma też przełomu, jeśli chodzi o współpracę sejmowej opozycji. Planowana na 11 czerwca Konferencja o Przyszłości Polski, która miała być debatą liderów, nie odbyła się ze względów formalnych.

Na kampanię i wyniki będą nakładać się też czynniki zewnętrzne, jak ceny paliw. Na ubiegłą sobotę planowany był np. protest i blokada kierowców przed stacjami Orlenu w Polsce. Jednak w wielu miejscach frekwencja była bardzo niewielka.

Polityka
Nawrocki u Trumpa. Czy to zmieni kampanię prezydencką?
Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Polityka
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem
Polityka
Kandydat na prezydenta Marek Woch: Polska powinna mieć broń jądrową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Donald Tusk wygłosił orędzie. „To nam przypadło nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne