- Przeprowadziliśmy analizę dekretu (prezydenta Rosji Władimira - red.) Putina i pod względem prawa sprawa jest bardzo jasna. To, co sugeruje Putin – czyli zamiana euro na ruble, a następnie zapłacenie rachunku za gaz – byłoby złamaniem sankcji. Jeśli ktoś to zrobi, zapłaci w rublach, złamie sankcje, ominie sankcje, które nałożyliśmy na Rosję – powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen w rozmowie z CNN.

Wcześniej premier Węgier Viktor Orbán zasygnalizował, że jego kraj byłby skłonny płacić za rosyjski gaz w rublach po tym, jak Władimir Putin podpisał dekret nakazujący "krajom nieprzyjaznym" płacić za gaz w rosyjskiej walucie.

Czytaj więcej

Orban chętny płacić Putinowi w rublach za gaz

Von der Leyen powiedziała, że Bruksela prowadzi rozmowy z Budapesztem. - Do tej pory Węgry trzymały się sankcji, więc dopóki nie zobaczymy czegoś przeciwnego, wszystko jest w porządku - stwierdziła.

- Nigdy wcześniej nie widzieliśmy Unii Europejskiej tak zjednoczonej, tak zdeterminowanej i tak szybkiej. I sądzę, że przed każdym z naszych państw członkowskich stoi pytanie: czy chcę być pierwszym, który złamie tę jedność? Myślę, że nie – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej.