Reklama
Rozwiń

Matka Skripala nie wie o ataku na syna

Rodzina byłego agenta pilnuje, by informacje o ataku na Siergieja Skripala i stanie, w jakim jest obecnie, nie trafiła do jego matki, 90-letniej Jeleny Jakowlewej.

Aktualizacja: 28.03.2018 10:35 Publikacja: 28.03.2018 08:29

Matka Skripala nie wie o ataku na syna

Foto: AFP

amk

Od trzech tygodni, czyli od chwili, gdy Siergiej Skripal i jego córka Julia zapadli w śpiączkę po zastosowaniu wobec nich chemicznego środka bojowego o nazwie nowiczok, rodzina stara się, aby informacje na ten temat nie dotarły do staruszki.

Jak mówi siostrzenica byłego agenta. Wiktoria Skripal, rodzina obawia się, że może to być dla niej śmiertelny cios.

Do chwili ataku 66-letni Skripal regularnie kontaktował się z matką. Dziś, gdy starsza kobieta dopytuje o syna, słyszy, że dzwonił gdy spała lub jest bardzo zajęty prowadzeniem interesów. - Naszym priorytetem jest, żeby babcia o niczym się nie dowiedziała - mówiła Wiktoria Skripal.

Rodzina wcześniej podjęła również decyzję, że nie powie staruszce o śmierci wnuka - syna Siergieja Skripala, 43-letniego Aleksandra, który rok temu w tajemniczych okolicznościach zmarł w Petersburgu, oficjalnie z powodu niewydolności nerek. Matka Siergieja Skripala jest utrzymywana w przeświadczeniu, że wnuk wyjechał do Moskwy.

Wiktoria Skripal podkreśla, że jej wuj nigdy nie zdradzał obaw o swoje życie i nie uważał się za osobę, która ma jakichkolwiek wrogów.

Siostrzenica agenta wątpi również, by za atakiem na Skripala stała Rosja. - Nawet jeśli zrobiły to rosyjskie służby - to dlaczego tak niezdarnie? - pyta Wiktoria Skripal. - Uważam, że ktoś korzysta na kłótni dwóch krajów. Kiedyś poznamy odpowiedzi na wszystkie pytania - uważa.

 

O atak na byłego rosyjskiego agenta, który przebywał w Wielkiej Brytanii po wymianie szpiegów między Londynem a Moskwą, rząd Theresy May oskarża Rosję.

Użycie chemicznego środka bojowego, zastosowanego wobec Skripala i jego córki, to pierwszy po II wojnie światowej w Europie przypadek użycia broni chemicznej wobec cywilów.

W akcie solidarności z Wielką Brytanią kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, Kanada, Ukraina i NATO zdecydowały się na wydalenie rosyjskich dyplomatów.

Polityka
Protesty w Serbii: Prezydent Vučić traci kraj
Polityka
Najtrwalszy sukces Donalda Trumpa. „Wielka piękna ustawa”
Polityka
Nie wszystkie wojny kończą się pokojem. Czy Iran wróci do negocjacji z USA?
Polityka
Nowy budżet Unii Europejskiej. Rolnicy mogą spać spokojnie
Polityka
Nie będziemy dopłacać do Unii Europejskiej
Polityka
Trump ogłasza zwycięstwo. Kontrowersyjna ustawa budżetowa coraz bliżej