Prezydent Andrzej Duda 27 grudnia ogłosił, że podjął decyzję o zawetowaniu tzw. lex TVN.

"Niech nikt już nie mówi, że nie warto, że się nie da, że nic nie możemy. Możemy i musimy" - skomentował tę decyzję Tusk.

Czytaj więcej

"Brawo panie prezydencie", "Presja ma sens". Opozycja o wecie Dudy

W niedzielę 19 grudnia, dwa dni po przyjęciu "lex TVN" przez Sejm, Tusk przemawiał na wiecu w obronie "lex TVN", zorganizowanym w Warszawie. Wcześniej przewodniczący PO apelował o udział w tym wiecu.

17 grudnia Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości projektu o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, zwanego lex TVN. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm i trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Sejm może odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Senackie weto odrzucono 229 głosami "za" przy 212 głosach "przeciw" i 11 wstrzymujących się.

Za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 225 posłów PiS (wszyscy obecni na sali), 3 posłów Kukiz'15 (wszyscy obecni na sali, w głosowaniu nie brał udziału czwarty poseł koła, Stanisław Tyszka) oraz 1 poseł niezrzeszony (Łukasz Mejza).

Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji (wszyscy obecni na sali) oraz poseł niezrzeszony, Zbigniew Ajchler.

Przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050, Porozumienia, Polskich Spraw, PPS-u i jeden poseł niezrzeszony (Zbigniew Ajchler).

W głosowaniu nie brało udział 8 posłów - trzech z PiS-u, dwóch z KO (Krzysztof Piątkowski i Sławomir Piechota), jeden z Konfederacji (Grzegorz Braun, wykluczony w środę z obrad Sejmu za brak maseczki), jeden z Porozumienia (Jarosław Gowin) i wspomniany wcześniej Tyszka.

Gdyby ustawa weszła w życie, zmusiłoby właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.