Tusk o wecie Dudy: Ulica i zagranica, możemy i musimy

"Ulica i zagranica (Ameryka), czyli presja ma sens" - napisał na Twitterze przewodniczący PO, Donald Tusk, komentując decyzję Andrzeja Dudy o zawetowaniu tzw. lex TVN.

Publikacja: 27.12.2021 13:01

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Prezydent Andrzej Duda 27 grudnia ogłosił, że podjął decyzję o zawetowaniu tzw. lex TVN.

"Niech nikt już nie mówi, że nie warto, że się nie da, że nic nie możemy. Możemy i musimy" - skomentował tę decyzję Tusk.

Czytaj więcej

"Brawo panie prezydencie", "Presja ma sens". Opozycja o wecie Dudy

W niedzielę 19 grudnia, dwa dni po przyjęciu "lex TVN" przez Sejm, Tusk przemawiał na wiecu w obronie "lex TVN", zorganizowanym w Warszawie. Wcześniej przewodniczący PO apelował o udział w tym wiecu.

17 grudnia Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości projektu o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, zwanego lex TVN. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm i trafi na biurko prezydenta. Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Sejm może odrzucić weto prezydenta większością kwalifikowaną 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Senackie weto odrzucono 229 głosami "za" przy 212 głosach "przeciw" i 11 wstrzymujących się.

Za odrzuceniem uchwały Senatu zagłosowało 225 posłów PiS (wszyscy obecni na sali), 3 posłów Kukiz'15 (wszyscy obecni na sali, w głosowaniu nie brał udziału czwarty poseł koła, Stanisław Tyszka) oraz 1 poseł niezrzeszony (Łukasz Mejza).

Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji (wszyscy obecni na sali) oraz poseł niezrzeszony, Zbigniew Ajchler.

Przeciw byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej, Polski 2050, Porozumienia, Polskich Spraw, PPS-u i jeden poseł niezrzeszony (Zbigniew Ajchler).

W głosowaniu nie brało udział 8 posłów - trzech z PiS-u, dwóch z KO (Krzysztof Piątkowski i Sławomir Piechota), jeden z Konfederacji (Grzegorz Braun, wykluczony w środę z obrad Sejmu za brak maseczki), jeden z Porozumienia (Jarosław Gowin) i wspomniany wcześniej Tyszka.

Gdyby ustawa weszła w życie, zmusiłoby właściciela TVN, amerykański koncern Discovery, do sprzedaży większości udziałów w stacji. Nowelizacja przewiduje, że większościowym właścicielem stacji telewizyjnej w Polsce może być wyłącznie firma zarejestrowana i działająca na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, która jednocześnie nie jest spółką-córką firmy zarejestrowanej poza EOG.

Prezydent Andrzej Duda 27 grudnia ogłosił, że podjął decyzję o zawetowaniu tzw. lex TVN.

"Niech nikt już nie mówi, że nie warto, że się nie da, że nic nie możemy. Możemy i musimy" - skomentował tę decyzję Tusk.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Dariusz Joński o Mariuszu Kamińskim: Nie żałuję pytania o to, czy był trzeźwy
Polityka
Lewicowa rozgrywka o mieszkania. Partia chce miejsca w Ministerstwie Rozwoju
Polityka
USA krytycznie o prawach człowieka w Polsce. Departament Stanu przygotował raport
Polityka
Zakłócone loty nad Europą. Rosjanie celowo wprowadzają pilotów w błąd
Polityka
Departament Stanu zgodził się sprzedać Polsce rakiety za ponad miliard dolarów