Co z „lex TVN” zrobi prezydent? Duda: Odpowiednia decyzja zostanie podjęta

- Ta ustawa będzie oczywiście przez nas poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany, co zrobi z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, zwaną „lex TVN”.

Publikacja: 17.12.2021 18:08

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W piątek Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu w całości projektu o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. lex TVN. Ustawa została ostatecznie przyjęta przez Sejm i trafi na biurko prezydenta. Prezydent Andrzej Duda został zapytany, jaką decyzję podejmie w związku z ustawą.

- Ta ustawa najpierw musi trafić, jak to mówimy, na biurko prezydenta, czyli musi zostać przesłana. Jeszcze nie została przesłana - nie mam takiej informacji, żeby trafiła do Kancelarii Prezydenta - odparł. Dodał, że ustawa zostanie w KPRP „poddana analizie” i „odpowiednia decyzja zostanie podjęta”.

Czytaj więcej

Lex TVN przyjęte. Opozycja: Niszczenie wolnych mediów, przykrycie podwyżek cen gazu

- Ja już mówiłem na temat tego, z jakiego punktu widzenia będę tę ustawę oceniał i taką decyzję podejmę - dodał Andrzej Duda. Zaznaczył, że prezydent może każdą ustawę podpisać, skierować do ponownego rozpoznania w Sejmie (czyli zawetować) lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego

- Tych możliwości jest kilka i ja z tego punktu widzenia bardzo dokładnie tę propozycję legislacyjną, którą uchwalił parlament, zbadam - oświadczył prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do „lex TVN”.

W sierpniu prezydent Andrzej Duda ocenił, że „lex TVN” to „bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów”.

Gdyby Andrzej Duda zawetował ustawę, do odrzucenia weta potrzebna byłaby większość 3/5 głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów.

Czytaj więcej

Nowa Lewica: PiS chce podarować Kaczyńskiemu TVN na święta

W piątek odrzucenie uchwały Senatu zarekomendowała posłom sejmowa komisja kultury i środków przekazu, która w piątek nieoczekiwanie zajęła się sprawą. Opozycja twierdzi, że posiedzenie komisji oraz samo głosowanie nad propozycją dla Sejmu było nielegalne, gdyż zostało zwołane 25 minut przed rozpoczęciem, a nie - jak wymaga regulamin Sejmu - trzy dni wcześniej.

Czytaj więcej

Stany Zjednoczone „skrajnie rozczarowane” przyjęciem „Lex TVN”

Ustawa zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli m.in. z USA. Koncesję będzie mogła uzyskać osoba zagraniczna, mająca siedzibę w jednym z państw EOG pod warunkiem, że nie jest ona zależna od osoby zagranicznej, której siedziba znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG. Według PiS, nowe regulacje mają wykluczyć możliwość zależności bezpośredniej lub pośredniej koncesjonariuszy od podmiotów zagranicznych, niebędących członkami EOG. Zdaniem ekspertów i polityków opozycji, ustawa wymierzona jest w TVN, gdyż w praktyce zmusi amerykański koncern Discovery, obecnego właściciela TVN, do sprzedaży większościowych udziałów w firmie.

Polityka
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia w orędziu: Idzie czas flagi
Polityka
Konwencja PiS. Znamy liderów list w wyborach do PE. Są Wąsik, Kamiński, Obajtek
Polityka
Nie chcą sponsorować projektu powołanego za premier Szydło. Czy to koniec PFN?
Polityka
Morawiecki na plakatach w Budapeszcie. Tusk: Kiedyś mówiono "pożyteczny idiota"
Polityka
Prezydent Andrzej Duda skierował oficjalne pismo do Donalda Tuska
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił