Partia Maorysów reprezentuje mniejszość rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii. Formacja ogłosiła, że chce, by Nowa Zelandia zmieniła nazwę. Państwo miałoby się nazywać Aotearoa.

Liderzy partii - Rawiri Waititi i Debbie Ngarewa-Packer - ocenili w wydanym oświadczeniu, że już najwyższy czas, by językowi maoryskiemu zostało przywrócone "należne mu miejsce" i by maoryski stał się "pierwszym i oficjalnym językiem kraju".

Czytaj więcej

Nowa Zelandia: Lider Partii Maorysów odtańczył taniec wojenny w parlamencie

"Jesteśmy Aotearoa"

"Jesteśmy krajem polinezyjskim – jesteśmy Aotearoa" - zaznaczyli politycy.

Liderzy Partii Maorysów przekonują, że nowa nazwa Nowej Zelandii "zjednoczy kraj, a nie go podzieli".

Rawiri Waititi i Debbie Ngarewa-Packer zwrócili uwagę, że "Nowa Zelandia" to nazwa pochodzenia holenderskiego, nawiązująca do prowincji Zelandia w Holandii.

"Nawet Holendrzy zmienili nazwę, z »Holandii« na »Niderlandy«" - czytamy w oświadczeniu.

Liderzy Partii Maorysów przekonują, że nowa nazwa Nowej Zelandii "zjednoczy kraj, a nie go podzieli"

Wniosek o zmianę nazw miast

Petycja Partii Maorysów wzywa także władze Nowej Zelandii do zidentyfikowania i oficjalnego przywrócenia oryginalnych nazw w języku maoryskim wszystkim miasteczkom, miastom i miejscom w całym kraju w ciągu najbliższych pięciu lat. Partia chce, by proces ten zakończył się w 2026 r.

W ubiegłym roku premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern powiedziała, że zmiana nazwy państwa "nie była czymś, co rozpatrywano". Mówiła, że popiera szersze stosowanie nazwy "Aotearoa". - Coraz częściej słyszę stosowanie nazwy "Aotearoa" zamiennie z nazwą "Nowa Zelandia" i to pozytywne - dodała wówczas.