Waititi oskarżył nowozelandzką, konserwatywną opozycję o podżeganie do rasizmu w Nowej Zelandii.

Taniec haka to ceremonialny taniec Maorysów, który jest symbolem rzuconego wyzwania, a czasem traktowany jest jako taniec wojenny.

Powodem ataku Waititiego na opozycyjną Nowozelandzką Partię Narodową była krytyka ze strony jej parlamentarzystów rządu premier Jacindy Ardern za to, że ten zamierza rozwinąć niezależny system ochrony zdrowia dla Maorysów - rdzennej ludności Nowej Zelandii - w której to grupie poziom zdrowia publicznego jest niższy niż w innych grupach etnicznych w kraju.

Opozycja zarzuca Ardern tworzenie dwóch, niezależnych od siebie systemów zdrowotnych.

- To podżeganie do rasizmu i sączenie jadu przeciw Maorysom - stwierdził Waititi po usunięciu go z budynku parlamentu.

Zdaniem Waititiego lider opozycji stale atakuje Maorysów, aby zyskać głosy mieszkańców Nowej Zelandii, którzy nie wywodzą się z rdzennej ludności.

W parlamencie Waititi przekonywał, że "jeśli chodzi o prawa i poglądy rdzennej ludności - prezentować je muszą przedstawiciele rdzennej ludności".

Kiedy spiker poprosił go o zajęcie miejsca w ławach poselskich, Waititi nie zastosował się do tego - i odtańczył hakę. Wówczas został usunięty z sali obrad.

W lutym Waititi został usunięty z sali obrad za to, że nie nosił krawata, który określił mianem "kolonialnej pętli" i zamiast krawata założył naszyjnik noszony przez Maorysów (pounamu). Po tym incydencie zmieniono regulamin izby - i od parlamentarzystów nie wymaga się już noszenia krawatów.