Potyczka z TVN, konflikt z TSUE, Polski Ład, podwyżki dla polityków – obóz Zjednoczonej Prawicy zaczyna sierpień od politycznego starcia na wielu frontach. Ich otwarcie może doprowadzić do poważnego politycznego przesilenia, i to w różny sposób. Jakie będą najbliższe stress testy dla sejmowej większości?

Pierwszy i najważniejszy test – w zgodnej ocenie naszych rozmówców z różnych stron Zjednoczonej Prawicy – to planowane na 11 sierpnia głosowanie nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej „lex TVN". Ustawie w kształcie, w jakim przyjęła ją w ubiegłym tygodniu sejmowa komisja, sprzeciwia się Porozumienie Jarosława Gowina. Od kilku tygodni trwa w Sejmie dyskusja, czy ustawę poprze w obecnej formie Konfederacja, a zwłaszcza jej narodowe skrzydło. Bez Konfederacji i przy sprzeciwie Porozumienia oraz pełnej mobilizacji całej opozycji ustawa może przepaść – jeśli do głosowania w ogóle dojdzie.

W poniedziałek Krzysztof Bosak z Konfederacji mówił w Poranku Siódma9: „W Konfederacji i narodowcy, i wolnorynkowcy, i tradycjonaliści od Grzegorza Brauna mamy różne poglądy, natomiast te różne poglądy prowadzą nas do tego, że nie jest naszą robotą, żeby asekurować PiS w momencie, kiedy oni realizują szkodliwe pomysły". Jak przekonują nas rozmówcy z koła Konfederacji, te i inne podobne wypowiedzi mają na celu pokazanie tego, że partia nie chce się ustawiać przed samym głosowaniem ani w roli siły wspierającej stronę PiS, ani w roli wsparcia dla opozycji, która mocno krytykuje lex TVN. Nasi rozmówcy są za to zgodni co do jednego: jeśli prezes PiS Jarosław Kaczyński nie będzie pewny większości, to ustawa zostanie „zamrożona".

Dla dalszych losów Zjednoczonej Prawicy istotna jest sekwencja kolejnych głosowań. Jeśli plan dotyczący lex TVN będzie realizowany, to dojdzie do próby przyjęcia tej ustawy na kilkanaście dni przed pracami w Sejmie nad innym projektem dzielącym Zjednoczoną Prawicę, czyli nad Polskim Ładem. Na ważne dla rozwiązań podatkowych pomysły z tego pakietu nie zgadza się Porozumienie Jarosława Gowina, który zapowiada poprawki już w toku prac legislacyjnych w Sejmie. Rząd wydłużył konsultacje społeczne w tej sprawie, które mają potrwać do 30 sierpnia. Politycy Porozumienia nadal podkreślają, że kompromis jest możliwy.

Dla PiS ustawa podatkowa z Polskiego Ładu jest jedną z najważniejszych spraw w tym roku. Należy do zestawu dziesięciu kluczowych ustaw tego projektu. – Ta dziesiątka spraw to nasz absolutny priorytet – ocenia nasz rozmówca z PiS. Jak dodaje, kilka propozycji już wprowadzono w życie uchwałami Rady Ministrów lub rozporządzeniami.

PiS i opozycja zajmują się też zmianami w wynagrodzeniach dla polityków i samorządowców. W poniedziałek Koalicja Obywatelska zgłosiła projekt ustawy, która ma zablokować podwyżki ogłoszone w ubiegłym tygodniu. PiS z kolei zgłosiło projekt, który podwyższa wynagrodzenia dla samorządowców oraz prezydenta RP.