Na kieleckiej Karczówce otwarto oficjalnie część ogrodu botanicznego. Łączna powierzchnia ogrodu zajmuje 15 hektarów, zaś część przeznaczona do zwiedzania – 6 hektarów. Zwiedzający mogą oglądać różnego rodzaju gatunki roślin, krzewów i kwiatów. Poszczególne kolekcje oddzielone zostały systemem dróg i ścieżek, wzbogaconych w deszczochrony, murki, mostki oraz ławki, na których można usiąść i odpocząć. Na wszystkich alejkach zostały wykonane tablice z odpowiednimi objaśnieniami.
Zazieleni się również Wrocław. Władze miasta uruchomiły tam akcję zazielenienia 100 ulic na 100-lecie niepodległości. Mieszkańcy już wskazali, gdzie we Wrocławiu posadzić 1249 drzew, 277 krzewów i 187 łąk kwietnych. Zgłoszenia można wysyłać do 30 lipca.
– Zależy nam na tym, aby Wrocław był zielonym miastem i aby w tym zazielenianiu brali czynnie udział mieszkańcy – podkreśla Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia. – Chcemy, żeby czuli się u siebie, żeby decydowali o swoim otoczeniu. Lokalne zielone miejsca oprócz tego, że pięknie wyglądają, wprowadzają dobry nastrój do sąsiedzkich spotkań.
Na tę akcję UM Wrocławia wyda 2 mln zł. Do końca tego roku przy wskazanych przynajmniej 100 ulicach zaczną pojawiać się drzewa, krzewy i łąki kwietne. Zazielenią się jedynie działki gminne, ze szczególną preferencją ulic lokalnych i osiedlowych.
Z kolei w Łodzi na ul. Piotrkowskiej stanęły bajecznie kolorowe ławki w kształcie książek. Zaprojektowali je malarze i artyści ze świata mediów, muzyki, filmu czy literatury.