Reklama
Rozwiń

Hermeliński o wyroku TK ws. RPO: Jakie rozwiązanie widzi sędzia Piotrowicz?

- Samo orzeczenie i uzasadnienie jest nieprzekonywające i jest wadliwe - mówił o wyroku TK ws. RPO były przewodniczący PKW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wojciech Hermeliński.

Aktualizacja: 16.04.2021 12:07 Publikacja: 16.04.2021 08:46

Hermeliński o wyroku TK ws. RPO: Jakie rozwiązanie widzi sędzia Piotrowicz?

Foto: tv.rp.pl

arb

Sędzia Hermeliński skomentował w ten sposób wyrok TK z 15 kwietnia. Zgodnie z wyrokiem niezgodne z konstytucją jest ustawowe rozwiązanie, które pozwala rzecznikowi praw obywatelskich pełnić funkcji po zakończeniu kadencji do czasu wyłonienia nowego rzecznika przez parlament. Trybunał dał parlamentowi trzy miesiące na zmianę istniejącego stanu prawnego w tym zakresie.

Hermeliński zwrócił uwagę, że "oś rozumowania sprowadza się do stwierdzenia, że konstytucja nie pozwoliła ustawie na uregulowanie tego co się dzieje po zakończeniu kadencji rzecznika".

- Stojąc na gruncie tego rozumowania nie wyobrażam sobie jak sędzia Piotrowicz widzi możliwość konstytucyjnego uregulowania tej kwestii - dodał Hermeliński. Były przewodniczący PKW tłumaczył bowiem, że "skoro konstytucja nie daje ustawie prawa uregulowania tego co się dzieje" po wygaśnięciu kadencji rzecznika praw obywatelskich, to tym bardziej nie może dawać upoważnienia ustawie do wykreowania jakiegoś nowego stanowiska dla osoby, która pełniłaby obowiązki rzecznika do czasu wyłonienia nowego rzecznika przez parlament.

- Jedyna forma rozwiązania wskazana w konstytucji przewiduje wybór rzecznika Sejm i Senat - zauważył Hermeliński.

Jak dodał "każda inna formuła będzie obarczona wadą konstytucyjną".

Emerytowany sędzia TK przy okazji wyroku Trybunału ws. RPO ubolewał też z powodu "braku horyzontalnego czytania konstytucji".

- Palcem się niemalże stuka w konstytucję - o tu jest taki przepis, który mi pasuje do mojej tezy - ironizował.

Były przewodniczący PKW przypomniał przy tym o artykule 80 konstytucji, który "będzie martwy" jeśli rzecznika praw obywatelskich nie będzie.

Artykuł ten głosi iż "Każdy ma prawo wystąpienia, na zasadach określonych w ustawie, do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej".

Polityka
Hołownia i Czarzasty w rządzie? Kobosko: Sygnał nowego otwarcia
Polityka
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie ufa Donaldowi Tuskowi
Polityka
Rekonstrukcja rządu. Rośnie napięcie przed kolejnym spotkaniem liderów
Polityka
Wracają kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Co o tym sądzą Polacy? Wyniki sondażu
Polityka
Nowy szef BBN wybrany. Prezydent elekt Karol Nawrocki ujawnił nazwisko