O sprawie poinformował portal tvn.24.pl. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydała Kancelaria Prezydenta, potwierdzając odwołanie obu pań, w związku ze złożonymi przez nie rezygnacjami.
Panie pełniły funkcję prezydenckich doradców (Rokita ds. kobiet, Cichocka-Dąbkowska ds. kombatantów) w randze podsekretarzy stanu. Po zdobyciu poselskich mandatów – zgodnie konstytucją - zrezygnowały z funkcji i postanowiły pracować u prezydenta społecznie.
– Biuro prawne Kancelarii Sejmu poinformowało nas, że do jutra musimy zrezygnować ze społecznego doradzania prezydentowi. Powołało się na ekspertyzy, z których wynika, że nawet społeczne doradztwo jest zabronione. Nie miałyśmy wyjścia – mówi portalowi tvn24.pl Cichocka-Dąbkowska.
W art. 103 konstytucja stwierdza, że „mandatu posła nie można łączyć z funkcją Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka i ich zastępców, członka Rady Polityki Pieniężnej, członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ambasadora oraz z zatrudnieniem w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej lub z zatrudnieniem w administracji rządowej".
Zakaz ten nie dotyczy członków Rady Ministrów i sekretarzy stanu w administracji rządowej.