W środę w Sejmie odbyło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami klubu Lewicy w sprawie uwag do Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

- Skłoniliśmy rząd do rozmów, doprowadziliśmy do tego, że rząd zaczął rozmawiać z opozycją o nowym „Planie Marshalla” ważnym nie tylko dla Polski, ale i dla Europy - komentował europoseł Robert Biedroń, dodając, że rząd zgodził się na wszystkie warunki.

- Znaleźliśmy możliwość dogadania się w kwestiach kluczowych - powiedział z kolei szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Czytaj także: Rządowi koalicjanci dogadali się w sprawie funduszu odbudowy

Za rozmowy z rządem krytykuje Lewicę Platforma Obywatelska, której przedstawiciele zapowiadają głosowanie przeciw ratyfikacji Funduszu Odbudowy.

„Pomysł, by wywrócić pisowski stolik głosowaniem przeciwko KPO byłby wart rozważenia pod warunkiem, gdyby cała opozycja miała w tej sprawie wspólne stanowisko. Im mniejsza szansa na wspólny front, tym bardziej ta strategia zmienia się w lot kamikaze” - ocenił na Twitterze Franciszek Sterczewski, bezpartyjny poseł z Poznania, z klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska.

„Co wiemy? Jako Koalicja Obywatelska zgłosiliśmy swoje propozycje, Lewica swoje. Morawiecki spotkał się z Lewicą i coś tam obiecuje. Ok, fajnie, ale teraz poczekajmy, na ile te słowa zamienią się w treść ustawy i wtedy będziemy wiedzieli, o czym jest ta decyzja” - dodał poseł. Zaznaczył, że „sprzeciw tylko bo Ziobro, to za mało”.

W opublikowanym we wtorek stanowisku Solidarna Polska podkreśliła, że rząd przyjął uchwałę w sprawie przedłożenia Sejmowi do ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE oraz projektu ustawy udzielającej zgody na tę ratyfikację przy sprzeciwie ministrów Zbigniewa Ziobry i Michała Wójcika. „Oba dokumenty są związane z planem uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy, który – w ocenie Solidarnej Polski – może w przyszłości zagrozić suwerenności Polski i zaszkodzić polskiej gospodarce” - czytamy w komunikacie. 

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ