Aktualizacja: 19.11.2019 13:59 Publikacja: 19.11.2019 13:47
Foto: YouTube
50-letni Australijczyk Timothy Weeks oraz 63-letni Amerykanin Kevin King zostali uwolnieni z więzienia znajdującego się w prowincji Zabul. W zamian, rząd w Kabulu uwolnił trzech przetrzymywanych Talibów. Wśród nich ma być Anas Haqqani, brat Sirajuddina Haqqanirgo, zastępcy przywódcy Talibów.
Timothy Weeks i Kevin King, profesorowie Uniwersytetu Amerykańskiego w Kabulu, zostali porwani w sierpniu 2016 roku przez Talibów. Media publikowały wówczas film, na którym Amerykanin i Australijczyk apelowali do rządów swoich krajów, aby udzielili im pomocy. Wideo opublikował w sieci Zabihullah Mudżahid, rzecznik afgańskich talibów. Na filmie porwani twierdzili, że są dobrze traktowani, ale wciąż pozostają w niewoli. „Jedyną drogą do mojego uwolnienia są negocjacje z Talibami” - mówił Weekes. W połowie stycznia w internecie pojawił się także inny film, w którym badacze prosili prezydenta Donalda Trumpa, aby pomógł w ich uwolnieniu. „Prosimy, prezydencie Trump, aby nas pan stąd uwolnił. Jeżeli pozostaniemy tu dłużej, zabiją nas. Nie chcę tutaj umrzeć” - prosił Weeks.
O decyzji w sprawie zwolnienia Talibów prezydent Afganistanu Ashraf Ghani informował już w zeszłym tygodniu. Zaznaczył, że to trudna i ważna decyzja, ale dodał, że czuje się do niej zmuszony, działając w interesie narodu afgańskiego. Wymiana więźniów się opóźniła, ale nie jest znany tego oficjalny powód.
Wymiana więźniów ma na celu próbę wznowienia rozmów w celu zakończenia wojny, która od 18 lat trwa w Afganistanie oraz umożliwienie wycofania wojsk amerykańskich z tego kraju. Choć wcześniej prowadzono rozmowy, zostały one zerwane we wrześniu. Powodem była eksplozja w Kabulu, w wyniku której zginęło 12 osób, w tym amerykański żołnierz. Talibowie przyznali się do zorganizowania tego zamachu.
Przed powrotem Donalda Trumpa do Białego Domu prezydent Joe Biden zatwierdził memorandum, które zawiera "mapę drogową" dla następnej administracji USA, dotyczącą przeciwdziałania zacieśnieniu współpracy między Chinami, Iranem, Koreą Północną i Rosją.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Mohammed Baszir stanął na czele rządu tymczasowego, który ma administrować Syrią do 1 marca.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Kim Yong-hyun, były minister obrony Korei Południowej, aresztowany w związku z nieudaną próbą wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta kraju, próbował odebrać sobie życie w areszcie - informuje agencja Yonhap.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Państwowa Komisja Wyborcza przyjrzała się sprawie słynnego konta w serwisie X, promującego Platformę Obywatelską. Nie stwierdziła nieprawidłowości, choć kontrowersje może budzić sposób, w jaki doszła do takich wniosków.
Chcemy, aby strategia rozwoju polskiej turystyki powstała we współpracy z samorządami, organizacjami turystycznymi i przedsiębiorcami - mówił na wczorajszej konferencji pod hasłem „Od wizji do realizacji: wspólna strategia dla branży turystycznej” sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
Nie możemy narzekać na współpracę z rządem przy usuwaniu skutków powodzi. Wiadomo, że chciałoby się więcej i szybciej, ale wszystko jest robione sprawnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas