Akcyza: TSUE wskazuje co może być piwem

Piwo zawierające mało słodu może być piwem, o ile smakuje jak piwo – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

Aktualizacja: 13.03.2019 11:57 Publikacja: 13.03.2019 11:50

Akcyza: TSUE wskazuje co może być piwem

Foto: Adobe Stock

Środowy wyrok Trybunału może mieć znaczenie dla opodatkowania piwa, a zwłaszcza opartych na nim napojów smakowych. Dotyczy bowiem kwestii, czy dany napój jest piwem, czy tylko „napojem na bazie napoju fermentowanego”. W tym drugim przypadku podatek akcyzowy jest znacznie wyższy. Jednak meritum sprawy Trybunał pozostawił do rozstrzygnięcia polskiemu sądowi.

Sprawa trafiła do TSUE jako pytanie prawne sądu karnego w Piotrkowie Trybunalskim. Prowadzi on sprawę przedsiębiorcy oskarżonego o oszustwo podatkowe (sygn. IV Ka 698/17). Produkował bowiem napój alkoholowy, który sprzedawał jako piwo smakowe. Zarzucono mu jednak, że w rzeczywistości produkt ten miał w sobie – w uproszczeniu mówiąc – za mało piwa. Sąd zapytał zatem Trybunał o to, co należy uznawać za piwo w świetle „akcyzowej” dyrektywy Rady 92/83/EWG.

Osią sporu jest to, czy za piwo można uznać wyrób, w którym udział składników niesłodowych w brzeczce (surowcu) jest przeważający w stosunku do składników słodowych. Innymi słowy – czy wciąż jest piwem napój, w którym ekstrakt typowo piwny stanowi mniej niż połowę składu.

Trybunał uznał, że dyrektywa akcyzowa pozwala uznać za „piwo otrzymywane ze słodu” napój, stworzony na bazie brzeczki zawierającej mniej składników słodowych niż składników niesłodowych, do którego dodano syrop glukozowy przed procesem fermentacji. Jednak warunkiem jest, by „cechy organoleptyczne tego wyrobu odpowiadały cechom organoleptycznym piwa”. Zweryfikowanie tych cech pozostawiono sądowi w Piotrkowie.

Gdyby się okazało, że podobne produkty z surowca z małą ilością słodu nie są piwem, to należałoby od nich płacić akcyzę jak za wyroby fermentowane. Wynosi ona 158 zł za hektolitr. Stawkę za piwo oblicza się w bardziej skomplikowany sposób, z użyciem specjalistycznych stopni Plato. W praktyce za 1 hl najpopularniejszych piw produkowanych w Polsce należy zapłacić ok. 90 zł akcyzy.

W ocenie doradcy podatkowego Szymona Parulskiego wyrok budzi wątpliwości co do zgodności z Nomenklaturą Scaloną, do której odsyła dyrektywa akcyzowa. Parulski zwraca uwagę, że jest tam mowa o piwie „otrzymywanym ze słodu” a nie z innych substancji. – Tymczasem sędziowie położyli nacisk na cechy organoleptyczne napojów. Te zaś zależą od indywidualnej oceny testującego – zauważa ekspert. Dodaje, że rezultacie może dojść do chaosu interpretacyjnego: inne wyniki mogą dawać badania z laboratoriów pracujących dla służby celno-skarbowej, a inne z niezależnych.

Pozostawienie pola do subiektywnej kwalifikacji napojów jako piwa dostrzega także Bartłomiej Morzycki, Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie. – Naszym zdaniem odwołanie do składu surowcowego jest bardziej obiektywne i zapewnia wyższą jakość produktu – ocenia Morzycki. Jego zdaniem, dla rynku polskiego wyrok niewiele zmienia, bo wszystkie piwa warzone przez członków Związku Browary Polskie oraz Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich spełniają definicje oparta na składzie piwa a nie walorach organoleptycznych.

Sygn. akt C-195/18

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach