Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 13.12.2019 09:40 Publikacja: 15.12.2019 00:01
Foto: Fotolia.com
1 listopada br. wprowadzono obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług wymienionych w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Podzielona płatność dotyczy przy tym jedynie transakcji pomiędzy podatnikami VAT, a obowiązek jej stosowania odnosi się tylko do faktur dokumentujących transakcje przekraczające 15 tys. zł brutto lub równowartość tej kwoty w walucie. Takie faktury powinny zawierać wyrazy „mechanizm podzielonej płatności".
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Abonament RTV w dotychczasowym kształcie ma przestać istnieć. TVP oraz Polskie Radio finansowane będą z opłaty audiowizualnej ponoszonej nie przez gospodarstwa domowe, jak do tej pory, lecz podatników, i pobierana wraz z podatkiem dochodowym przez urzędy skarbowe - wynika z założeń projektu ustawy, do której dotarł portal wirtualnemedia.pl.
Przepisy wyłączające odpowiedzialność odszkodowawczą dzierżawców lub zarządców obwodu łowieckiego za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta w uprawach rolniczych są zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.
Pełnomocnicy będą mogli udostępnić klientom dokumenty dotyczące ich sprawy np. elektronicznie.
Jedną z inicjatyw jest wykorzystanie narzędzi do robotyzacji, by pomóc pracownikom w automatyzacji codziennych, powtarzających się czynności.
Skomplikowane przepisy podatkowe, dynamiczne zmiany w interpretowaniu ich przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne powodują, że niejednokrotnie traktowanie podatkowe transakcji nie jest jasne, a to stanowi coraz poważniejsze wyzwanie dla firm.
Już dziś warto zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości - zachęca Ministerstwo Finansów. Jak wyjaśnia, sposób logowania będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.
Obowiązek wystawienia faktury przez polskiego podatnika dotyczy nie tylko sprzedaży na terytorium kraju. W niektórych przypadkach polska faktura wymagana jest także w przypadku dostaw podlegających opodatkowaniu za granicą.
Aby nie dopuścić do sytuacji, w której podatnik mógłby podnieść zarzut przedawnienia zobowiązania podatkowego, organy w dalszym ciągu wszczynają postępowania karne skarbowe, co prowadzi do zawieszenia biegu terminu przedawnienia.
Faktura ustrukturyzowana (KSeF) pozwoli uszczelnić system podatkowy i zlikwiduje możliwość wystawia fikcyjnych faktur VAT.
Eksperci firmy doradczej PwC Polska opowiadali podczas konferencji, jakich przepisów i praktyk w świecie podatków mogą się spodziewać w 2024 roku osoby, które zajmują się podatkami w polskich firmach.
Choć w przyszłym roku raczej nie czekają nas rewolucje podatkowe, to aktywność fiskusa nie osłabnie.
Prezenty dla pracowników oprócz obciążeń związanych z zapłatą PIT mogą także wiązać się z zapłatą składki ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Wszyscy zadają sobie pytania, czy warto dalej wspierać Ukrainę? – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca wojsk lądowych i były wiceszef MON.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski dziękuje Ukraińcom, którzy "rozumieją wyzwania wynikające z wojny" i oszczędzają energię elektryczną.
Ostatnie dni rządu PiS przyniosły wzmożenie prac wiceministra rolnictwa nad nazwami artykułów spożywczych.
Ponad 40 proc. Białorusinów uważa, że krajem powinien rządzić Aleksander Łukaszenko. Spora część społeczeństwa wierzy propagandzie i w to, że Polska stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ich państwa.
Nie ma apetytu wśród państw członkowskich na zmiany traktatowe, ale nie dlatego, że nie chce tego PiS. Unia Europejska zmaga się z o wiele poważniejszymi problemami.
Lider KO przyjmowany jest na starcie nowego rządu z lekką rezerwą, i to nie tylko przez obywateli głosujących na PiS. Czy uda mu się ją przełamać?
Za trzy dni w Sejmie Mateusz Morawiecki ma zarysować polityczny katalog różnic między PiS a nową koalicją. Ale Donald Tusk ma własny plan.
Amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) analizuje wielkość strat ponoszonych przez rosyjską armię w ostatnich miesiącach wojny na Ukrainie.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że "istnieje rozbieżność" między deklaracjami Izraela dotyczącymi ochrony cywilów w Strefie Gazy, a skutkami izraelskich działań militarnych.
Departament Sprawiedliwości USA wniósł nowe zarzuty przeciwko synowi prezydenta USA, Joe Bidena, Hunterowi.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dmitrij Pieskow mówi, że Kreml dostrzega problemy na Zachodzie z dalszym wspieraniem Ukrainy.
Ramen instant – japońska zupa z torebki zawojowała świat. W 2022 roku w 50 krajach na świecie zjedzono ponad 120 miliardów porcji ramenu instant. Szybka w przygotowaniu i tania potrawa zyskuje ogromną popularność. Przyczyny? Rosnące koszty życia, ale też popularność kuchni japońskiej.
Jakie są zagrożenia dla stabilności fiskalnej? W jaki sposób na stabilność wpłynie realizacja obietnic wyborczych?
Arsenal znów prowadzi w Premier League. Drużyna z Londynu po 20 latach może wreszcie wrócić na angielski tron.
Złe zarządzanie finansowe to najpoważniejsza choroba ochrony zdrowia w naszym kraju. Ale jest sposób na wyjście z tej choroby.
W 2022 r. przeciętna roczna pensja menedżera urosła w tempie inflacji. Dwukrotnie wyższa była dynamika przychodów i zysków firm.
Świat sportu podobno coraz głośniej domaga się dopuszczenia Rosjan i Białorusinów do igrzysk w Paryżu, decyzja więc wydaje się kwestią czasu.
Duże korporacje cały czas chcą wchodzić do Polski i poszukują biur w najlepszych lokalizacjach Warszawy. Z kolei fundusze inwestycyjne wrócą do kupowania budynków po spadku stóp w strefie euro – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzajacy Ghelamco Poland.
Bon dla nauczycieli na zakup laptopa podbił sprzedaż sklepów iDream, oferujące sprzęt amerykańskiego dostawcy.
Ten rok znów może być w branży maklerskiej rekordowy, jeśli chodzi o nowe IKE. Nowe możliwości, za sprawą BM PKO BP, otworzyły się także przed IKZE.
Spodziewamy się, że w ciągu trzech, czterech kwartałów zaczniemy się rozglądać ponownie za różnego rodzaju inwestycjami w Polsce, w tym gotowymi mieszkaniami – mówi Paweł Romańczuk, szef Heimstaden Poland.
Niepełnosprawni oraz rodzina, która ich utrzymuje, mogą odliczyć od dochodu wydatki na rehabilitację i ułatwianie życia. Dzięki temu zapłacą mniej fiskusowi.
Choć ministerstwo zachęca do szczepień, lekarze i aptekarze nie mogą zamówić preparatu. A pacjent zapisać się na szczepienie.
W erze drogiego pieniądza i niechęci deweloperów do „hurtowników” tylko nieliczni inwestorzy PRS kontynuują wzrost.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas