Subwencję finansową należy rozliczyć podobnie jak pożyczkę. Tak wynika z odpowiedzi Polskiego Funduszu Rozwoju na pytanie „Rzeczpospolitej".
O wątpliwościach związanych z rozliczeniem subwencji wypłacanych przedsiębiorcom mającym problemy z powodu epidemii koronawirusa pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" z 12 maja br. Wypowiadający się doradcy podatkowi podkreślali, że żaden przepis ustaw o PIT i o CIT nie wyłącza z przychodów i nie zwalnia z podatku otrzymanych przez firmy kwot. Subwencja finansowa z PFR to nowy instrument i przepisy go nie obejmują. Eksperci sugerowali jednak, że subwencja w momencie jej otrzymania powinna być nieopodatkowana.
To stanowisko potwierdza Polski Fundusz Rozwoju. W odpowiedzi na nasze pytanie zaznaczył, że subwencja jest podobna do pożyczki. Przysporzenie dla beneficjentów, na moment przyznania pieniędzy, nie jest bowiem definitywne. Subwencja podlega zwrotowi, w szczególności w razie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca spełni określone w umowie warunki, może zostać częściowo zwolniony ze spłaty. Jednak w każdym wypadku przynajmniej 25 proc. otrzymanej kwoty musi zostać zwrócone.
Czytaj także: Kolejna luka w zasadach przyznawania subwencji dla MŚP z PFR