Wypłata dywidendy rzeczowej

Negatywny wpływ pandemii COVID-19 na płynność finansową spółek w wielu branżach jest oczywisty. Konieczność realizacji zobowiązań wobec innych podmiotów może rodzić fundamentalne pytania i problemy związane ze znalezieniem źródła ich finansowania. Dotyczy to także zobowiązań wobec udziałowców (akcjonariuszy). W przypadku braku odpowiednich środków pieniężnych i wobec podtrzymania chęci podziału i wypłaty zysku przez akcjonariuszy alternatywą dla uzyskiwania kosztownego finansowania zewnętrznego dla wypłaty dywidendy pieniężnej (np. kredytu) jest wypłata dywidendy rzeczowej.

Publikacja: 07.07.2020 17:45

Wypłata dywidendy rzeczowej

Foto: Adobe Stock

Należy odróżnić dywidendę rzeczową sensu stricto od dywidendy pieniężnej, która jest realizowana poprzez rzeczowe świadczenie zastępcze. Różnica sprowadza się do tego, że w przypadku dywidendy rzeczowej uchwała od razu stanowi o takim sposobie dystrybucji zysku, a przypadku świadczenia w miejsce wykonania formalnie nie dochodzi do wypłaty dywidendy rzeczowej, lecz do świadczenia innego w miejsce pierwotnego świadczenia pieniężnego. Pierwsze rozwiązanie zakłada partycypację wszystkich akcjonariuszy w dystrybucji dywidendy w formie rzeczowej, a drugie tylko tych, którzy porozumieli się ze spółką niezależnie od podjętej uchwały.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?