Łukasz Gasiński

Powszechne wakacje kredytowe a prawa nabyte kredytodawców

Trudno znaleźć uzasadnienie dla ingerencji ustawodawczej w przypadku, gdy pomimo wzrostu wysokości rat dany kredytobiorca jest nadal w stanie bez większych problemów obsługiwać kredyt hipoteczny o zmiennej stopie oprocentowania.

Wypłata dywidendy rzeczowej

Negatywny wpływ pandemii COVID-19 na płynność finansową spółek w wielu branżach jest oczywisty. Konieczność realizacji zobowiązań wobec innych podmiotów może rodzić fundamentalne pytania i problemy związane ze znalezieniem źródła ich finansowania. Dotyczy to także zobowiązań wobec udziałowców (akcjonariuszy). W przypadku braku odpowiednich środków pieniężnych i wobec podtrzymania chęci podziału i wypłaty zysku przez akcjonariuszy alternatywą dla uzyskiwania kosztownego finansowania zewnętrznego dla wypłaty dywidendy pieniężnej (np. kredytu) jest wypłata dywidendy rzeczowej.

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych: łatwiej odwołać zgromadzenia wspólników

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych przesądziła spory co do tego, czy odwołanie zgromadzenia wspólników jest możliwe i kto jest do tego umocowany. Niestety kilka kwestii wciąż pozostaje niedopowiedzianych, przez co pojawiają się wątpliwości.

Wypłata dywidend w spółkach: nowe zasady zwrotu zaliczek

1 marca weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych przyjęta na mocy ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (DzU z 2018 r., poz. 2244), która zmieniła reguły zwrotu zaliczek. Jakie one są?