Obecnie parlament pracuje nad dwoma dużymi nowelizacjami przepisów o VAT. Prace nie są zaawansowane - odbyły się jedynie ich pierwsze czytania w Sejmie. Pierwszy projekt to kompleksowa nowelizacja zawierająca wiele zmian poprawiających obecne przepisy i likwidująca sprzeczności z prawem wspólnotowym.
Drugi jest jeszcze ważniejszy, bo zawiera definicję budownictwa społecznego. Jeśli nie zostanie uchwalony, to od 1 stycznia 2008 r. sprzedaż mieszkań i domów będzie opodatkowana22-proc. VAT.
Przypomnijmy, że zgodnie z tą zmianą w przyszłym roku 7-proc. stawka ma być nadal stosowana, jeśli powierzchnia mieszkania nie przekracza120 mkw. W przypadku domów limit ten ma wynosić 220 mkw. Preferencyjna stawka nie będzie miała zastosowania do garaży i miejsc postojowych.
Wszystkie te ustalenia będą jednak bez znaczenia, jeśli Sejm zostanie rozwiązany i nie zakończy prac przed upływem skróconej kadencji.
- Rozwiązanie Sejmu nie jest jeszcze przesądzone. Dopóki nie będzie takiej decyzji, komisja powinna więc pracować według dotychczasowego harmonogramu - mówi Aleksandra Natalli-Świat z PiS, przewodnicząca Sejmowej Komisji Finansów. Podkreśla jednak, że nawet jeśli parlament zdecyduje o skróceniu kadencji, to nie nastąpi to przecież z dnia na dzień. Będzie więc czas na zakończenie prac zarówno nad dużą nowelizacją VAT, jak i zmianą wprowadzającą definicję budownictwa społecznego, dzięki której 7-proc. stawka VAT w budownictwie będzie obowiązywała także po 1 stycznia 2008 r. Nie powinno być z tym problemu, bo są to zmiany potrzebne i korzystne dla podatników.