Czytelnik jest studentem. W czasie wakacji podjął pracę zarobkową na umowę-zlecenie. Pyta, czy dochody uzyskane za taką pracę będzie musiał w zeznaniu za 2007 r. zsumować z otrzymanym w tymże roku stypendium za wyniki w nauce i czy istnieje jakiś limit zarobków zwolnionych z rozliczenia.
Prawie wszystkie stypendia są zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39, 40 i pkt 40 b ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (uopdf).
Można powiedzieć najogólniej, że nie są objęte zwolnieniem tylko stypendia prywatne oraz stypendia, których regulamin nie przewiduje ich publicznej dostępności dla uczniów i studentów spełniających określone w nim kryteria. Limitowane jest przy tym wyłącznie zwolnienie obejmujące stypendia przyznawane uczniom i studentom według zasad ustalonych przez rady gmin i powiatów, przez sejmiki samorządowe oraz na podstawie regulaminów ustalonych przez fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność pożytku publicznego i udostępnianych do publicznej wiadomości. Z tych nie trzeba się rozliczać z fiskusem, jeśli ich wysokość nie przekracza miesięcznie 380 zł.
W całości, bez jakiegokolwiek limitu, zwolnione z podatku od dochodów osobistych są m.in. stypendia za wyniki w nauce przyznawane na zasadach zatwierdzonych przez ministra oświaty i wychowania. Można się domyślać, że takie właśnie otrzymuje czytelnik. Dochodów zwolnionych z podatku, w tym zwolnionych z niego stypendiów, nie sumuje się z dochodami nieobjętymi takim przywilejem, tj. opodatkowanymi. Nie uwzględnia się ich w zeznaniu rocznym.
Natomiast podlegają, co do zasady, opodatkowaniu dochody uzyskane na podstawie umowy-zlecenia czy o dzieło. Zleceniodawca jest obowiązany pobrać od nich zaliczkę na podatek dochodowy bez względu na wysokość wypłaconych kwot.