Organizacje pożytku publicznego mogłyby otrzymywać znacznie więcej pieniędzy, gdyby przekazanie 1 proc. podatku nie wymagało samodzielnego rozliczenia.
Dane za 2007 r. pokazują, że ponad 6 mln osób rozliczył płatnik: 500 tys. podatników wyręczył pracodawca, a ponad 5,5 mln – organy rentowe. W Polsce jest około 9 mln emerytów i rencistów. Oznacza to, że ponad połowa z nich nie rozlicza się samodzielnie. Szansa na to, żeby skłonić emeryta lub rencistę do złożenia zeznania tylko po to, aby przekazał 1 proc. podatku, jest więc niewielka.
[srodtytul]Kto pomaga [/srodtytul]
– Za niechęcią do przekazywania 1 proc. podatku stoi awersja do rozliczeń, a także przekonanie, że mój 1 proc. nic nie znaczy. Doszukiwanie się trudności w jego przekazaniu idzie w parze z nieznajomością obowiązujących zasad – mówi Joanna Kniaziewicz z Krajowego Centrum Kompetencji.
Na zlecenie tej fundacji w lipcu zeszłego roku zostały przeprowadzone badania opinii społecznej dotyczące darowizny 1 proc. (patrz ramka). Wynika z nich, że darczyńcami zwykle są osoby w wieku 40 – 50 lat, z wyższym wykształceniem, zamieszkujące miasta powyżej 200 tys., częściej mężczyźni. Bardziej skłonne do darowizn są osoby z dochodem wyższym od przeciętnego.