Zgodnie z ustawą o PIT para małżeńska zamierzająca złożyć wspólne zeznanie musi do 30 kwietnia złożyć oświadczenie, że zamierza się rozliczyć na preferencyjnych zasadach.
W praktyce polega to na zaznaczeniu odpowiedniego kwadratu w poz. 6 zeznania PIT-36 lub PIT-37, podpisaniu formularza i przekazaniu go do urzędu skarbowego. Wystarczy, że podatnik zapomni wypełnić poz. 6 zeznania, i możliwość korzystnego rozliczenia przepada. Tak samo będzie, gdy wspólne zeznanie małżonków podpisze tylko mąż lub żona. Warto o tym pamiętać, bo często różnica między podatkiem wyliczonym indywidualnie a kwotą wynikającą ze wspólnego rozliczenia wynosi kilka tysięcy złotych.
[srodtytul]Nie dla młodej pary[/srodtytul]
Małżonkowie mogą się rozliczyć wspólnie tylko wówczas, gdy spełniają określone w ustawie o PIT warunki. Co do zasady dotyczy to osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli mieszkających w Polsce. Drugi warunek to pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Trzeci – istnienie między małżonkami wspólności majątkowej przez cały rok.
Przykład: Pani Małgorzata i pan Marcin wzięli ślub w styczniu 2008 r. W zeznaniu za ubiegły rok nie mogą jeszcze rozliczyć się wspólnie. To dlatego, że nie byli małżeństwem przez cały rok.