Karta podatkowa: powiedz o przerwie w działalności

Aktualizacja: 14.09.2010 04:28 Publikacja: 14.09.2010 03:00

Karta podatkowa: powiedz o przerwie w działalności

Foto: www.sxc.hu

[b]Prowadzę działalność gospodarczą – wynajem pokoi. Rozliczam się w formie karty podatkowej. 30 czerwca zgłosiłem zakończenie przerwy w działalności, jednocześnie wskazując 1 lipca jako datę podjęcia działalności po przerwie. Moim zdaniem dochowałem terminu określonego w art. 34 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1FCA5E8404F612F3CB526258575EC5C?id=77426]ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym[/link]. Innego zdania jest urząd skarbowy. Kto ma rację? [/b]

Z art. 34 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że w przypadku zgłoszenia przez podatnika przerwy w prowadzeniu działalności w danym roku podatkowym nie pobiera się podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej dziesięć dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy, jeżeli podatnik zawiadomi o tej przerwie najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia i w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia.

Od tej zasady jest wyjątek. Wynika on z art. 34 ust. 2. W myśl tego przepisu, w sytuacji gdy przerwa w prowadzeniu działalności została spowodowana chorobą, podatnik zawiadamia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o okresie przerwy wynikającym ze zwolnienia lekarskiego w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie.

Aby zatem zgłoszenie przerwy wywołało skutek w postaci niepobierania podatku za jej okres, dotrzymane muszą zostać oba wskazane w tym przepisie terminy do dokonania jej zgłoszenia.

Dzień rozpoczęcia przerwy w działalności, o którym mowa we wspomnianym przepisie, to dzień, w którym przerwa ta się zaczyna. Natomiast dniem jej zakończenia jest ten, w którym przerwa ta jeszcze trwa, lecz jest to jej ostatni dzień. Dniem zakończenia przerwy nie może być zatem dzień wznowienia działalności, bo nie jest on tożsamy z dniem zakończenia przerwy.

Potwierdziła to Izba Skarbowa w Gdańsku w[b] interpretacji z 22 października 2007 r. (BI/4117-0066/07)[/b]. Wynika z niej, że „Ustawodawca w treści art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., posługując się stwierdzeniem »w dniu rozpoczęcia działalności po tej przerwie«, w sposób wyraźny wskazuje, iż dzień rozpoczęcia działalności nie jest dniem zakończenia przerwy.

Gdyby zamiarem ustawodawcy było rzeczywiście utożsamienie dnia wznowienia działalności z dniem zakończenia przerwy, użyłby takiej samej formuły w treści art. 34 ust. 1 i ust. 2 ustawy”.

A zatem sformułowanie „dzień poprzedzający dzień jej zakończenia” oznacza ten dzień, który występuje bezpośrednio przed dniem zakończenia przerwy.

To oznaczałoby, że jeśli podatnik 1 lipca zamierzał po przerwie podjąć działalność gospodarczą, powinien zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w dniu poprzedzającym dzień jej zakończenia, tj. 29 czerwca, a nie 30 czerwca.

Zdaniem izby skarbowej niespełnienie tego warunku oznacza brak możliwości odstąpienia od poboru podatku opłacanego w formie karty podatkowej za cały okres przerwy.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F1FCA5E8404F612F3CB526258575EC5C?id=77426]ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tekst jedn. DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link].[/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem