[b]Od dwóch lat samotnie wychowuję córkę, a od roku trwa sprawa rozwodowa. Czy mogę rozliczać się wspólnie z dzieckiem[/b] – pyta czytelniczka.

Obowiązujący od 1 stycznia 2011 r. zmieniony art. 6 ust. 4 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (updof) przewiduje, że [b]wspólnie z dzieckiem może się rozliczać rodzic lub opiekun prawny będący panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem. [/b]Prawo do preferencyjnego opodatkowania mają także [b]osoby, w stosunku do których orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów, oraz te, które pozostają w związku małżeńskim, jeżeli małżonek tej osoby został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. [/b]

Jednak znalezienie się w tym gronie nie oznacza jeszcze prawa do uprzywilejowanego opodatkowania. Warunków, które trzeba spełnić, by skorzystać z preferencji, jest więcej. Na przykład dziecko musi być wychowywane w roku podatkowym. Chodzi tu o trzy kategorie pociech, a mianowicie dzieci małoletnie, dzieci, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną – w tym przypadku nie ma znaczenia ich wiek – oraz dzieci uczące się. W tej ostatniej grupie są dzieci do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach i studiujące, także w innym niż Polska kraju. [b]Ważne jest, aby w roku podatkowym nie uzyskały one dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b wyższych niż 3091 zł.[/b] Jest to kwota, którą można zarobić w roku bez konieczności zapłaty podatku dochodowego.Nie dotyczy to jednak otrzymywanej przez dziecko renty rodzinnej.

Z kolei do sumy dochodów, które zostaną opodatkowane preferencyjnie (tj. podatek zostanie obliczony w podwójnej wysokości, ale od połowy dochodów), nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych – w myśl przepisów updof – w sposób zryczałtowany.