Nagroda w konkursie to miła, ale często kłopotliwa niespodzianka dla triumfatora. Co ma np. zrobić z wygranym niespodziewanie samochodem wróg motoryzacji? Sprzedać. Warto jednak zaczekać z tym pół roku.
Jeżeli zwycięzca konkursu tyle wytrzyma, sprzedaż w ogóle nie będzie opodatkowana. Tak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że przychód z odpłatnego zbycia innych niż nieruchomości rzeczy nie powstaje po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Inne źródła
Jak się rozliczyć, jeśli nagrodę musimy sprzedać wcześniej? Przychód z tego tytułu wpisujemy w formularzu PIT-36 w rubryce „Inne źródła". Nie trzeba go wykazywać w trakcie roku, nie musimy też odprowadzać zaliczek na podatek.
Przychód będzie w zeznaniu rocznym doliczony do innych (np. z umowy o pracę albo z działalności gospodarczej). Podatek zapłacimy według skali. Bardzo prawdopodobne jednak jest, że koszty przewyższą przychód, nie wykażemy więc w ogóle dochodu ze sprzedaży. Zgodnie bowiem z art. 24 ust. 6 ustawy o PIT dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy jest różnica między przychodem a kosztem nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie jej posiadania.
Jak ustalić koszt nabycia rzeczy (np. samochodu) wygranej w konkursie? Pomocny tu będzie art. 22 ust. 1d ustawy o PIT, zgodnie z którym w razie zbycia nieodpłatnie nabytych rzeczy, w związku z którymi określony został przychód, kosztem jest wartość takiego przychodu. Jak stwierdzono w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBII/1/415-1004/10/HK) chodzi o wartość rzeczy przyjętą do obliczenia 10 proc. zryczałtowanego podatku zapłaconego z tytułu wygranej w konkursie.