W wypadku nieruchomości i praw z nimi związanych moment nabycia ma istotne znaczenie dla obowiązków podatkowych. To, kiedy zostało nabyte czy wybudowane lokum i ile czasu od tego upłynęło, przesądza o tym, czy w razie jego zbycia będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Źródła dochodów
Jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli następuje to przed upływem pięciu lat od nabycia lub wybudowania (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).
Liczy się pięć lat
Zasada ta dotyczy nieruchomości prywatnych, tj. gdy odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Przy tym pięcioletni termin liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.