Z pytaniem zwróciła się kobieta, która prowadzi hodowlę zwierząt egzotycznych – pytona królewskiego, z której doczekała się przychówku. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać młode po upływie dwóch miesięcy od wyklucia. Wszystkie zwierzęta zarejestrowane są w Urzędzie Miasta oraz posiadają dokumenty potwierdzające ich legalne pochodzenie.
Kobieta zaznaczyła, że nie prowadzi działalności gospodarczej ani działalności rolniczej. Hoduje pytony nie w celu zarobkowym, lecz hobbystycznym. Jakikolwiek dochód uzyskany ze sprzedaży młodych przeznaczany jest na utrzymanie hodowli, czyli na zakup sprzętu, karmy, podłoża, pokrycie kosztów rejestracji zwierząt, dokumentów, ogrzewania, obsługi weterynaryjnej. Pyta, czy musi płacić podatek.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał, że wbrew twierdzeniom wnioskodawczyni hodowla pytona królewskiego jest działalnością rolniczą polegającą na sprzedaży młodych zwierząt z własnej hodowli.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o PIT działalność rolnicza polega na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu. Działami specjalnymi produkcji rolnej są natomiast m.in. uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.