E-deklaracje podatkowe coraz powszechniejsze, ale system e-podatki jeszcze w powijakach

Polacy przekonali się do rozliczeń z fiskusem za pośrednictwem sieci Poprawia to pozycję kraju w rankingach przyjazności podatkowej Jest kłopot z rozszerzaniem internetowych kontaktów z fiskusem

Publikacja: 26.03.2012 08:41

Padł rekord liczby e-deklaracji PIT

Padł rekord liczby e-deklaracji PIT

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska

Już w najbliższych dniach liczba deklaracji elektronicznych złożonych od początku tego roku może przekroczyć liczbę takich deklaracji z całego 2011 r. O ile bowiem w ubiegłym roku wysłano ich w sumie 6,6 mln, o tyle od 1 stycznia do 22 marca było ich już 6,1 mln.

Podatnicy najczęściej wysyłają z komputera miesięczne deklaracje VAT-7 i PIT-11 oraz rozliczenia roczne.

Tych ostatnich wysłano w tym roku już ok. 906 tys. Prawdopodobnie liczba rocznych zeznań też będzie rekordowa. W ubiegłym roku do końca sezonu rocznych rozliczeń PIT (tj. do końca kwietnia) wysłano w formie elektronicznej  1,2 mln.

E-deklaracje okazały się sporym ułatwieniem dla podatników. Jednakże takie zjawisko oznacza nie tylko oszczędność czasu dla przedsiębiorcy czy zwykłego obywatela wypełniającego swój roczny PIT.

– Upowszechnienie tej formy rozliczeń może wpłynąć na postrzeganie Polski w międzynarodowych rankingach przyjazności podatkowej – zauważa Marcin Sidelnik z działu podatkowego firmy doradczej PwC. Wyjaśnia, że nasz kraj dotychczas wypadał w takich zestawieniach słabo nie tylko z powodu wysokości podatków, ale m.in. praktycznych trudności z ich rozliczaniem. – Jeśli dodać inne wprowadzane uproszczenia, w tym zniesienie obowiązku używania NIP przez osoby fizyczne nieprowadzące biznesu, to jest szansa, że będziemy postrzegani nieco lepiej – ocenia.

O ile system deklaracji elektronicznych działa już dość sprawnie, o tyle nie wszystko idzie gładko w sprawie dalszej elektronizacji fiskusa.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów chce do 2017 r. uruchomić program „e-podatki", znacznie rozszerzający możliwości elektronicznego kontaktu z administracją skarbową. Po ogłoszonym w styczniu przetargu na jego budowę, uruchomienie i utrzymanie wpłynęły protesty kilku firm co do specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W lutym odbyła się rozprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą, która odrzuciła większość zarzutów podnoszonych przez odwołujące się firmy: Comarch, Asseco, Sygnity, Oracle, Bull, IBM, SAP i HP.

Jak poinformowało „Rz" Biuro Prasowe MF, resort poprawił już zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia według wskazówek KIO. Jednakże firma HP nie pogodziła się z wyrokiem KIO i chce dalej walczyć w Sądzie Okręgowym w Warszawie, gdzie 19 marca złożyła skargę. Rozprawa przed sądem może się odbyć mniej więcej za dwa i pół miesiąca. MF zapewnia, że do tego czasu będzie czekało i odpowiednio przedłużało termin składania ofert.

Oczekuje się, że system „e-podatki" usprawni komunikację między fiskusem a podatnikami, zwłaszcza tymi prowadzącymi biznes. Przykładowo każdy podatnik będzie miał konto na specjalnym portalu internetowym. Po zalogowaniu będzie mógł sprawdzić bieżący stan swoich rozliczeń z fiskusem. Dowie się też, na jakim etapie załatwiania jest jego sprawa w urzędzie skarbowym.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.rochowicz@rp.pl

Już w najbliższych dniach liczba deklaracji elektronicznych złożonych od początku tego roku może przekroczyć liczbę takich deklaracji z całego 2011 r. O ile bowiem w ubiegłym roku wysłano ich w sumie 6,6 mln, o tyle od 1 stycznia do 22 marca było ich już 6,1 mln.

Podatnicy najczęściej wysyłają z komputera miesięczne deklaracje VAT-7 i PIT-11 oraz rozliczenia roczne.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku