Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że podatniczka, która od 2009 r. ma ograniczoną władzę rodzicielską nad córką może odliczyć ulgę prorodzinną za ubiegłe lata (interpretacja indywidualna z 27 lipca 2012 r. nr IPTPB2/415-308/12-4/JR).
Po urodzeniu córki w styczniu 2009 r., lekarze stwierdzili u pani Z. depresję poporodową i skierowali ją na leczenie. Podczas pobytu w szpitalu, ojciec dziecka - z którym pani Z. rozstała się jeszcze przed porodem - wystąpił do sądu o pozbawienie jej władzy rodzicielskiej. Sąd ograniczył matce władzę rodzicielską do prawa współdecydowania w sprawach dotyczących zdrowia dziecka, natomiast wykonywanie tej władzy powierzył ojcu. Od urodzenia córka mieszka z ojcem, ale pani Z. regularnie ją odwiedza, łoży na jej utrzymanie, kupuje ubrania, jedzenie i zabawki.
Rozliczając podatek dochodowy za lata 2009, 2010, 2011 pani Z. nie odliczała ulgi z tytułu wychowywania dziecka, bo nie wiedziała, że może to jednocześnie z ojcem dziecka. Tymczasem przebywający do dziś na urlopie wychowawczym ojciec dziecka osiągał tak niewielkie dochody, że za 2009 r. nie mógł odliczyć ulgi w pełnej wysokości, a w rozliczeniach za 2010 i 2011 r. – zupełnie nie odliczał ulgi, gdyż nie deklarował dochodu do opodatkowania.
Podatniczka zapytała fiskusa, czy w związku z tym ona może skorzystać z ulgi z tytułu wychowywania córki za lata 2009 – 2011, a jeśli tak, to w jakiej proporcji.
Dyrektor łódzkiej IS przypomniał, że ulga na dziecko przysługuje obojgu rodzicom, jeżeli wykonują władzę rodzicielską, zgodnie z ogólna zasadą wynikająca z art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.