Osoby, które chwytając się dorywczych zajęć, liczą na to, że nie muszą się dzielić swoim zarobkiem ze skarbówką, mogą się srodze rozczarować. Okazuje się bowiem, że zerowy PIT nie dotyczy umów zlecenia do 200 zł zawieranych z osobą niebędącą pracownikiem płatnika.

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie naszej redakcji (opisywaliśmy ją w „Rzeczpospolitej" z 7 sierpnia 2019 r.). Fiskus przyznał w niej, że zwolnienie dla młodych do 26. roku życia nie ma zastosowania do przychodów obciążonych ryczałtem. I podkreślił, że zapłaconego podatku nie da się odzyskać przy rozliczeniu rocznym. Przychodów opodatkowanych ryczałtem nie wykazuje się bowiem w rocznym zeznaniu.

Czytaj także:

Co warto wiedzieć o uldze dla najmłodszych podatników

Młody bez podatku? Tylko na etacie i zleceniu

Fiskus zaneguje fikcyjną umowę

Ulga dla młodych: szef musi pamiętać o urodzinach

To stanowisko zostało potwierdzone w objaśnieniach ministra finansów z kwietnia 2020 r. Czytamy w nich, że nieprzekraczające 200 zł wynagrodzenie ze zlecenia jest opodatkowane 17-proc. ryczałtem.

Przykład:

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

24-letni student został zatrudniony do dezynfekowania półek sklepowych. Umówił się na 200 zł wynagrodzenia. Zleceniodawca musi potrącić zryczałtowany 17-proc. podatek, student otrzyma więc tylko 166 zł.

Czy da się uniknąć podatku? Tak, jeśli zmodyfikujemy zasady współpracy. Chociażby połączymy umowy, np. zamiast dwóch podpiszemy jedną, tak żeby należność przekroczyła limit. Albo po prostu zamiast 200 zł umówimy się na trochę więcej. Można też przyjąć do rozliczenia stawkę godzinową.