Minister finansów opublikował korzystną dla stypendystów interpretację ogólną w sprawie zwolnienia z PIT wypłacanych im kwot. Jej wydanie postulowaliśmy na łamach „Rz" („Podatkiem w młodych naukowców", 19 listopada). Fiskus do tej pory bezpodstawnie zawężał bowiem zakres zwolnienia podatkowego.
Z wcześniejszych interpretacji organów skarbowych wynikało, że stypendia dla wybitnych naukowców przyznawane na podstawie ustawy o zasadach finansowania nauki i rozporządzenia wykonawczego nie są objęte zwolnieniem. Fiskus twierdził, że te przepisy nie zostały wymienione jako podstawa do wypłaty wolnych od podatku stypendiów.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przyznaje bowiem ulgę tylko stypendiom otrzymywanym na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, a także doktoranckim uzyskiwanym na podstawie prawa o szkolnictwie wyższym.
Jest też trzecia kategoria zwolniona z podatku – inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, ale – zdaniem skarbówki – wsparcie dla młodych naukowców się w niej nie mieściło.
Inaczej uważały sądy, przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 2617/10) nie miał wątpliwości, że w tej sytuacji też należy zastosować zwolnienie. W jego ocenie, skoro minister nauki i szkolnictwa wyższego nie tylko zatwierdził, ale nawet określił zasady przyznawania tego stypendium (w rozporządzeniu wykonawczym), to warunki zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT są spełnione.