PIT: kanalizacja z rabatem to przychód właściciela nieruchomości

Skarbówka twierdzi, że właściciel nieruchomości, który dostał dofinansowanie do kanalizacji, powinien je wykazać w zeznaniu rocznym i opodatkować.

Publikacja: 15.02.2013 08:29

Aby obniżyć koszty budowy przyłącza warto sprawdzić, czy gmina nie przewiduje dotacji dla podłączają

Aby obniżyć koszty budowy przyłącza warto sprawdzić, czy gmina nie przewiduje dotacji dla podłączających się do kanalizacji

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys

Podłączenie do sieci odprowadzającej ścieki to spora inwestycja. Właściciele posesji chętnie więc korzystają ze zniżek uzyskiwanych dzięki programom ekologicznym. Niestety, mamy dla nich złą wiadomość. Fiskus chce podatku od kwoty dofinansowania. A podmiot, który je przyznał, musi sporządzić i przesłać urzędowi informację PIT-8C. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi.

Ekologiczny program

Wystąpiła o nią spółka komunalna świadcząca usługi wodno-kanalizacyjne (zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków). Przystąpiła do programu realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma on na celu poprawę stanu wód powierzchniowych i podziemnych przez zapewnienie dofinansowania przedsięwzięć wypełniających wymogi unijnej dyrektywy w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych. Wsparcie mają otrzymać właściciele posesji, które podłączono do kanalizacji.

Spółka za wykonane prace będzie wystawiać klientom faktury. Po otrzymaniu dotacji z funduszu zrobi ich korektę, uwzględniającą kwotę dofinansowania. W efekcie dzięki dotacji z programu właściciel nieruchomości dostanie rabat na podłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Przychód dla beneficjenta

Czy w związku z tym powstanie u niego przychód, który spółka musi wykazać w informacji PIT-8C? Jej zdaniem dofinansowanie nie powoduje skutków podatkowych.

Fiskus nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem i uznał, że spółka przekazuje właścicielom posesji częściowo nieodpłatne świadczenie. Potwierdza to wystawienie faktury, na której wartość usługi indywidualnego podłączenia do sieci kanalizacyjnej jest pomniejszona o kwotę przyznanej dotacji.

Takie świadczenie jest przychodem z innych źródeł, o którym mówi art. 20 ust. 1 ustawy o PIT (trzeba je wykazać w zeznaniu rocznym i opodatkować). Gdyby bowiem beneficjenci nie byli uczestnikami programu, ponosiliby pełną odpłatność za przyłączenie do sieci.

Nieodpłatne świadczenia

Izba Skarbowa podkreśliła, że przez nieodpłatne świadczenia należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne oraz gospodarcze, których skutkiem jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy. Pod pojęciem tym należy rozumieć każde działanie (lub zaniechanie) na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu.

Reasumując, zdaniem fiskusa właściciele nieruchomości uzyskują przychód (w wysokości dotowanej części usługi), a spółka musi o nim poinformować w przesyłanym do urzędu skarbowego i poszczególnych osób formularzu PIT-8C.

numer interpretacji IPTPB1/415-620 12-4/KO

Przemysław Bogusz, doradca podatkowy z kancelarii TuboTax

Trudno się zgodzić z poglądem, że osoba, która korzysta z przysługującej wszystkim mieszkańcom możliwości tańszego podłączenia do kanalizacji, uzyskuje przychód podatkowy. Nie jest to indywidualne świadczenie i nie została ona potraktowana w jakiś wyjątkowy sposób. Bierze po prostu udział w programie skierowanym do określonej grupy. Jeśli są spełnione wskazane w nim warunki, płaci mniej za podłączenie do sieci. Ale to nie oznacza, że uzyskuje przysporzenie majątkowe. Gdyby fiskusa nie przekonała ta argumentacja (co jest całkiem prawdopodobne, zważywszy na omawianą interpretację), pozostają jeszcze wymienione w ustawie o PIT zwolnienia na różnego rodzaju dofinansowania bądź dotacje.

Podłączenie do sieci odprowadzającej ścieki to spora inwestycja. Właściciele posesji chętnie więc korzystają ze zniżek uzyskiwanych dzięki programom ekologicznym. Niestety, mamy dla nich złą wiadomość. Fiskus chce podatku od kwoty dofinansowania. A podmiot, który je przyznał, musi sporządzić i przesłać urzędowi informację PIT-8C. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi.

Ekologiczny program

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem