Rozpoczął się rok szkolny, wielu rodziców korzysta ze wsparcia finansowego dla swoich pociech. Mamy dla nich dobrą wiadomość: kredkowe jest z reguły nieopodatkowane.
Firmy, które pomagają swoim pracownikom, muszą jednak pamiętać o warunkach i limicie zwolnienia. Przysługuje ono tylko wtedy, gdy pieniądze na podręczniki i inne szkolne akcesoria są wypłacone ze środków zakładowego funduszu socjalnego. Forma wsparcia musi być zgodna z jego regulaminem. Trzeba też uwzględnić kryteria socjalne, pracownicy znajdują się bowiem w różnej sytuacji finansowej. Nie można więc automatycznie przyznawać dofinansowania wszystkim po równo.
Podstawą prawną zwolnienia jest art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że nieopodatkowane są otrzymane w związku z finansowaniem działalności socjalnej pracodawcy rzeczowe i pieniężne świadczenia pochodzące w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Z ustawy o zfśs wynika, że przez działalność socjalną rozumie się m.in. udzielanie pomocy materialnej (finansowej lub rzeczowej). Limit zwolnienia to 380 zł rocznie, nadwyżka będzie opodatkowana.
Poza funduszem przychód
– Dla rozliczenia podatkowego nie ma znaczenia forma pomocy. Pracodawca może z góry wypłacić pieniądze pracownikowi, może też zwrócić mu poniesione wydatki na podstawie faktur i rachunków. W obu wypadkach można zastosować zwolnienie – mówi Przemysław Bogusz, doradca podatkowy z kancelarii TuboTax.
Wyprawka będzie opodatkowana, jeśli jest wypłacana ze środków obrotowych firmy. Wtedy pracodawca musi wartość wsparcia doliczyć do wynagrodzenia pracownika i potrącić podatek.