Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wydał precedensowy wyrok, który ucieszy wszystkie firmy inwestujące w odnawialne źródła energii. Sąd uznał, że w elektrowniach słonecznych podatkowi od nieruchomości podlegają wyłącznie fundamenty (mocowania) paneli słonecznych.
Kanwą sprawy był wniosek o interpretację podatkową. Spółka wyjaśniła, że prowadzi działalność gospodarczą związaną z pozyskiwaniem energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Planuje na terenie gminy rozpocząć inwestycję polegającą na montażu na otwartym terenie paneli (ogniw) fotowoltaicznych (słonecznych). Panele to elementy krzemowych płyt półprzewodnikowych, które pod wpływem promieniowania świetlnego działają jako generatory energii elektrycznej. I należą do kategorii odnawialnych źródeł energii.
Inwestor tłumaczył, że urządzenia zostaną zamocowane do gruntu za pomocą specjalnego systemu kotew, palowania czy płyt betonowych. Sposób przytwierdzenia umożliwia wymontowanie ogniw czy ich wymianę.
Firma uważała, że same panele słoneczne nie stanowią budowli, więc nie podlegają opodatkowaniu. Danina należy się tylko od systemu mocowania (kotwy, fundamenty, betonowe płyty).
Fiskus – wójt gminy, na której terenie miała być zlokalizowana inwestycja – był innego zdania. Uznał, że panele słoneczne stanowią urządzenia budowlane, które są budowlą podlegającą 2-proc. stawce daniny. Odnosi się ona zarówno do paneli, jak i do systemu ich mocowania.