Czy kredyt córki, który podniósł wartość nieruchomości, a który to matka spłaciła przed jej sprzedażą stanowi koszt uzyskania przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Z takim pytaniem do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy zwróciła się pewna kobieta, która wraz z mężem spłaciła kredyt hipoteczny zaciągnięty przez swoją zmarłą córkę.
Zmarła wzięła kredyt na wyremontowanie swojego mieszkania. Po jej śmierci rodzice postanowili sprzedać lokal. Nikt jednak nie zaoferował im ceny rynkowej, ponieważ nieruchomość było obciążona hipoteką. Dopiero kiedy rodzice spłacili kredyt, dług został wykreślony z księgi wieczystej. Znalazł się też wtedy kupiec, który zapłacił za mieszkanie cenę rynkową.
We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji matka stwierdziła, że kredyt córki stanowi koszt uzyskania przodu, gdyż jako spadkodawczyni wyremontował mieszkanie, a więc podniósł się jego standard. Kredyt został spłacony przez rodziców przed sprzedaż mieszkania. Kobieta podkreśliła ponadto, że nigdy nie uzyskaliby takiej kwoty ze sprzedaży, gdyby nie zostały poniesione nakłady. Wskazała jednocześnie, że pojęcie kosztów odpłatnego zbycia nie zostało zdefiniowane w ustawie, ale za ogólnie pojętym rozumieniem, za koszty uważa się wszelkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku.
Z takim stanowiskiem nie zgodził się, jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. W indywidualnej interpretacji z 17 lipca 2014 roku (NR ITPB2/415-420/14/BK) stwierdził, że art. 22 ust. 6d ustawy w sposób jednoznaczny wskazuje jakie wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku, ograniczając je wyłącznie do udokumentowanych nakładów na tę nieruchomość zwiększających jej wartość, albo kwoty zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej ten podatek przypada na tę nieruchomość.
- Długi obciążające masę spadkową nie stanowią żadnej z powyższych kategorii, a zatem brak jest podstaw prawnych, aby kwotę spłaty kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości. Spłata długu spadkowego nie jest bowiem ani nakładem na nieruchomość zwiększającym jej wartość, ani kwotą zapłaconego podatku od spadków i darowizn – wyjaśnił organ podatkowy.