PIT: darowizny na Kościół można odliczyć od dochodu

Osoba wspierająca cele kultu religijnego może odliczyć darowiznę od dochodu.

Publikacja: 16.04.2015 08:28

PIT: darowizny na Kościół można odliczyć od dochodu

Foto: www.sxc.hu

W zeznaniu PIT możemy wykazać przekazane w zeszłym roku darowizny. Jeśli zostały przeznaczone na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła, odliczymy je w całości. Jeśli na cele kultu religijnego, tylko do wysokości 6 proc. dochodu.

Do tego limitu wlicza się też darowizny krwi oraz wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Mówi o tym art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 5 ustawy o PIT.

Przepisy nie rozszyfrowują pojęcia „cele kultu religijnego". Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja nr IPPB4/415-551/11-4/JS), takim celem może być budowa czy remont kościoła, zakup jego wyposażenia czy przedmiotów liturgicznych. Adresatami wsparcia są w szczególności Kościoły, związki religijne i kościelne osoby prawne (zakony, parafie itp.). Skarbówka podkreśliła przy tym, że odliczeniu nie podlegają wpłaty stanowiące należność za ślub, chrzest, pogrzeb czy inne posługi duszpasterskie. Nie są to bowiem darowizny.

W innej interpretacji (nr IBPBII/1/415-844/14/BJ) Izba Skarbowa w Katowicach zaakceptowała wpisanie do zeznania rocznego wpłat przeznaczonych na działalność ewangelizacyjną. Z pytaniem wystąpiła kobieta, która wspiera stowarzyszenie chrześcijańsko-charytatywne. Zajmuje się ono m.in. pracą ewangelizacyjną i tłumaczeniem Pisma Świętego w różnych krajach świata.

Fiskus zgodził się z tym, że jest to darowizna na cele kultu religijnego. Podkreślił, że datki powinny być przeznaczone na działania służące praktykom, uroczystościom i obrzędom religijnym, a zatem również na przedmioty, które tym czynnościom służą (przedmioty liturgiczne, obiekty sakralne, czasopisma czy książki religijne).

Odliczyć można też wpłaty na pomnik sławiący odzyskanie przez Polskę niepodległości, przy którym odprawiane będą nabożeństwa. Ich beneficjentem jest Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika. Wprawdzie komitet nie jest kościelną osobą prawną, ale został powołany w celu odbudowy pomnika służącego celom kultu religijnego. Takim celem jest też realizacja zewnętrznych aspektów życia religijnego, np. obrzędów (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nr ITPB2/415-736/12/MM).

Z ulgi może też skorzystać ksiądz wpłacający pieniądze na konto parafii, w której pełni posługę duszpasterską. Mają być przeznaczone na remont kościoła parafialnego (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPBII/1/415-781/13/JP).

Darowiznę na cele kultu religijnego trzeba udokumentować. Jeżeli przekazujemy pieniądze, potrzebny jest dowód wpłaty na konto obdarowanego. Trzeba na nim wpisać cel, na jaki ma być przeznaczony nasz datek. Jeśli dajemy darowiznę rzeczową, musimy mieć dokument, z którego wynika wartość wsparcia oraz to, że obdarowany je przyjmuje (umowę darowizny).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem