W zeznaniu PIT możemy wykazać przekazane w zeszłym roku darowizny. Jeśli zostały przeznaczone na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła, odliczymy je w całości. Jeśli na cele kultu religijnego, tylko do wysokości 6 proc. dochodu.
Do tego limitu wlicza się też darowizny krwi oraz wsparcie dla organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego. Mówi o tym art. 26 ust. 1 pkt 9 i ust. 5 ustawy o PIT.
Przepisy nie rozszyfrowują pojęcia „cele kultu religijnego". Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Warszawie (interpretacja nr IPPB4/415-551/11-4/JS), takim celem może być budowa czy remont kościoła, zakup jego wyposażenia czy przedmiotów liturgicznych. Adresatami wsparcia są w szczególności Kościoły, związki religijne i kościelne osoby prawne (zakony, parafie itp.). Skarbówka podkreśliła przy tym, że odliczeniu nie podlegają wpłaty stanowiące należność za ślub, chrzest, pogrzeb czy inne posługi duszpasterskie. Nie są to bowiem darowizny.
W innej interpretacji (nr IBPBII/1/415-844/14/BJ) Izba Skarbowa w Katowicach zaakceptowała wpisanie do zeznania rocznego wpłat przeznaczonych na działalność ewangelizacyjną. Z pytaniem wystąpiła kobieta, która wspiera stowarzyszenie chrześcijańsko-charytatywne. Zajmuje się ono m.in. pracą ewangelizacyjną i tłumaczeniem Pisma Świętego w różnych krajach świata.
Fiskus zgodził się z tym, że jest to darowizna na cele kultu religijnego. Podkreślił, że datki powinny być przeznaczone na działania służące praktykom, uroczystościom i obrzędom religijnym, a zatem również na przedmioty, które tym czynnościom służą (przedmioty liturgiczne, obiekty sakralne, czasopisma czy książki religijne).