Dopłata do kapitału zapasowego zawsze z PCC

Każdego rodzaju dopłaty, w tym także dopłaty na kapitał rezerwowy, uważa się za zmianę umowy spółki kapitałowej powodującą podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Publikacja: 10.06.2024 04:30

Dopłata do kapitału zapasowego zawsze z PCC

Foto: AdobeStock

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) podlegają umowy spółki. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy opodatkowaniu podlegają również zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC w przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy spółki uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Z powołanego przepisu nie wynika, jakiego rodzaju dopłaty uważa się za zmianę umowy spółki kapitałowej. W konsekwencji należy przyjąć, że każdego rodzaju dopłaty, w tym także dopłaty na kapitał rezerwowy spółki kapitałowej uważa się za taką zmianę.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?