Saszetki do ssania z nikotyną będą droższe, bo z akcyzą

Saszetki do ssania z nikotyną mają od przyszłego roku podlegać podatkowi akcyzowemu – zapowiada Ministerstwo Finansów i zaprasza do konsultacji.

Publikacja: 19.03.2024 14:34

Saszetki do ssania z nikotyną

Saszetki do ssania z nikotyną

Foto: Adobe Stock

Rynek używek nikotynowych wciąż się rozwija. Jeszcze kilka lat temu nowinką były e-papierosy z płynem nikotynowym oraz urządzenia do podgrzewania tytoniu. Dziś popularność na rynku zyskują snusy, czyli woreczki z roślinami zawierającymi nikotynę. Nie są przeznaczone do palenia, lecz do ssania. I nie zawsze zawierają tytoń.

Saszetki z nikotyną będą z podatkiem

Na razie takie wyroby, w odróżnieniu od innych nikotynowych, nie są opodatkowane akcyzą. Jednak Ministerstwo Finansów chce tę lukę wypełnić. Na portalu podatki.gov.pl resort opublikował wstępny projekt nowych przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Zawarto tam definicję saszetek nikotynowych, a także definicję „innych wyrobów nikotynowych”. Ta ostatnia jest próbą zdefiniowania wszystkich innych przyszłych wynalazków, które służyłyby wchłanianiu nikotyny przez organizm ludzki.

MF proponuje, by saszetki i inne wyroby nikotynowe objąć stawką podatku 200 zł za kilogram takiego wyrobu, przy czym chodzi o całkowitą masę saszetek, a nie tylko nikotyny w nich zawartej. Oznacza to, że za każdy gram takiej saszetki trzeba by zapłacić o 20 gr więcej niż dziś. Mogłoby to oznaczać kilkuprocentowy wzrost ceny takich wyrobów. Opodatkowanie nie dotyczyłoby saszetek produkowanych „ręcznie domowym sposobem w gospodarstwie domowym na własne potrzeby”, a także wyrobów wykorzystywanych w celach medycznych. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

MF zapowiada konsultacje swojego pomysłu. W tym celu ma się odbyć spotkanie ze wszystkimi zainteresowanymi w gmachu ministerstwa we czwartek 21 marca 2024 r. Szczegóły dotyczące tego spotkania ogłoszono na portalu podatki.gov.pl.

To dobra inicjatywa

Zdaniem Wojciecha Kroka, doradcy podatkowego w kancelarii Parulski i Wspólnicy, takie „domknięcie” systemu akcyzy na wyroby zawierające nikotynę jest dobrą inicjatywą. - Warto starannie ustalić sprawy techniczno-prawne, takie jak definicja saszetek czy okres przejściowy na wdrożenie tych przepisów. Oby to wszystko udało się załatwić sprawniej, niż w przypadku przepisów o wyrobach nowatorskich, których przygotowanie ciągnęło się zbyt dług, tworząc stan niepewności wśród firm zajmujących się produkcją i obrotem takimi wyrobami – postuluje ekspert.

Czytaj więcej

Ważna informacja dla palaczy i nie tylko. Nadchodzą zmiany w przepisach
Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność