Formę rozliczeń można wybrać wpłacając podatek

Jeśli przedsiębiorca zapomni złożyć zawiadomienie w sprawie zmiany zasad opodatkowania, uratować go może odpowiednio opisany przelew do urzędu skarbowego – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt.

Publikacja: 15.03.2024 02:00

Formę rozliczeń można wybrać wpłacając podatek

Foto: Adobe Stock

- Jeśli przedsiębiorca napisał w przelewie bankowym, w jaki sposób rozlicza się z fiskusem, to można uznać, że skutecznie złożył oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. Taka jest konkluzja wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lutego 2024 r. (sygn. II FSK 710/21, opisywaliśmy go w „Rzeczpospolitej” z 23 lutego). To ważny wyrok?

Tak, do tej pory fiskus nie miał bowiem wątpliwości, że do wyboru zasad rozliczeń potrzebne jest oświadczenie złożone w urzędzie skarbowym bądź za pośrednictwem CEIDG. NSA uznał natomiast, że swoją wolę co do formy opodatkowania biznesu można również wyrazić w przelewie bankowym, odpowiednio go opisując. Taki przelew może być traktowany tak jak oświadczenie, wiadomo bowiem od kogo pochodzi i jest skierowany do skarbówki.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego