Korekta faktury ustrukturyzowanej – faktura korygująca

W obecnym porządku prawnym posługiwanie się fakturami ustrukturyzowanymi jest dobrowolne. Faktury ustrukturyzowana może być skorygowana w dwojaki sposób. W artykule opisujemy korektę poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej w formie faktury ustrukturyzowanej.

Publikacja: 19.02.2024 02:00

Korekta faktury ustrukturyzowanej – faktura korygująca

Foto: Adobe Stock

Należy tutaj przypomnieć, że przez fakturę ustrukturyzowaną rozumie się przez to fakturę wystawioną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie (zob. art. 2 pkt 32a ustawy o VAT).

W praktyce zdarzają się również sytuacje, gdy po wystawieniu faktury następują zdarzenia gospodarcze mające wpływ na treść pierwotnej faktury lub faktura zawiera błędy. W takiej sytuacji, ustawodawca wskazuje na możliwość skorygowania tej faktury przez wystawienie faktury korygującej lub noty korygującej. Może to wynikać z powodu zaistniałem pomyłek dot. m.in. kwoty netto, stawki i kwoty podatku, kwoty brutto, danych nabywcy lub sprzedawcy lub jakichkolwiek innych pozycji faktury. Ale także być wynikiem zdarzeń późniejszych, np. udzielenia rabatu potransakcyjnego, zwrotu towarów lub opakowań, zwrotu zaliczek podlegających opodatkowaniu, czy podwyższenia ceny. W tym celu mogą być wystawiane faktury korygujące przez sprzedawcę, a niektóre błędy mogą być korygowane poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność