Prawo do zastosowania 0 proc. stawki VAT przy korekcie faktury eksportowej

Nasz spółka dokonuje eksportu towarów. Ostatnio zauważyliśmy, że przez omyłkę wystawiono fakturę z zaniżoną ceną eksportowanego towaru. Mamy dokumenty potwierdzające eksport, ale opiewające na zaniżoną wartość. Zaraz po spostrzeżeniu błędu wystawiliśmy fakturę korygującą in plus. Złożyliśmy także wniosek o sprostowanie dokumentów celnych. Decyzji organu celnego niestety jeszcze nie otrzymaliśmy. Czy możemy fakturę korygującą zwiększającą cenę wykazać obecnie z zastosowaniem preferencyjnej 0 proc. stawki VAT (przed otrzymaniem korekty dokumentów celnych)? – pyta czytelnik.

Publikacja: 22.01.2024 02:00

Prawo do zastosowania 0 proc. stawki VAT przy korekcie faktury eksportowej

Foto: Adobe Stock

Aby udzielić poprawnej odpowiedzi na opisaną wątpliwość, należy przyjrzeć się przepisom, które pozwalają zastosować 0 proc. stawkę VAT przy eksporcie towarów.

Pierwszym warunkiem, który należy spełnić jest faktyczny wywóz towarów poza obszar celny Unii Europejskiej. Następnie, zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT, stawkę O proc. można zastosować w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik posiada przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej dokument potwierdzając wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Jednym z takich dokumentów wydawany przez organy celne w formie elektronicznej jest komunikat IR-599.

Pozostało 85% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona