Rekompensata za niedostarczenie towarów bez PIT

Wydatek zwrócony przez osobę trzecią nie jest przychodem, jeżeli wcześniej nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 08.01.2024 02:00

Rekompensata za niedostarczenie towarów bez PIT

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 lipca 2023 r. (0114-KDWP.4011.44.2023.2.JCH).

Wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą nabył sprzęt komputerowy od spółki C za pośrednictwem osoby trzeciej (spółki A). Spółka C wystawiła faktury zaliczkowe na 100 procent należności, a wnioskodawca uiścił wynikające z nich kwoty, towaru jednak nie otrzymał. Na podstawie regulaminu spółki A nabywca korzystający z jej usług pośrednictwa jest uprawniony do uzyskania rekompensaty w wysokości uiszczonej ceny za nieotrzymany sprzęt komputerowy. Regulamin ponadto wskazuje, że nabywca powinien poinformować A o zajściu jakichkolwiek zdarzeń powodujących, że jego roszczenie względem sprzedającego ulegnie zmianie. Jeśli w trakcie rozpatrywania sprawy nabywca otrzyma towar lub zwrot pieniędzy, to rekompensata nie zostanie przyznana. Z kolei w razie gdy nabywca najpierw otrzymał rekompensatę, a następnie zwrot świadczenia od sprzedającego, jest on obowiązany do zwrotu otrzymanej od spółki A rekompensaty na rachunek określony w regulaminie. Wnioskodawca powziął wątpliwość czy otrzymane jako rekompensata środki pieniężne powinien rozpoznać jako przychód w PIT.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność