Urząd nie może „automatycznie” przedłużać terminu zwrotu VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uznał, że powodem niedokonania zwrotu VAT nie może być tylko sam fakt wydania postanowienia o przedłużeniu terminu weryfikacji rozliczenia.

Publikacja: 18.12.2023 02:00

Urząd nie może „automatycznie” przedłużać terminu zwrotu VAT

Foto: Adobe Stock

W badanej przez sąd administracyjny sprawie naczelnik urzędu skarbowego pięciokrotnie przedłużał termin zwrotu nadwyżki podatku naliczonego na należnym. Podatnik zaskarżył jedno z wydanych postanowień. Finalnie sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który uchylił zaskarżone postanowienie (wyrok z 30 października 2023 r., I SA/Kr 867/23).

Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT podstawowy termin zwrotu VAT wynosi 60 dni liczonych od dnia złożenia rozliczenia. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego badania, to naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia. Weryfikacji tej dokonuje się w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu podatku, to urząd skarbowy wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona