Zasada ceny rynkowej to główna reguła badania rynkowych warunków transakcji

Podmioty powiązane mają obowiązek kreowania wzajemnych relacji handlowych oraz ustalania cen na poziomie rynkowym, czyli tak jak podmioty niezależne, które konkurują ze sobą na rynku.

Publikacja: 04.12.2023 02:00

Zasada ceny rynkowej to główna reguła badania rynkowych warunków transakcji

Foto: Adobe Stock

Zasada ceny rynkowej (ang. arm’s length principle) jest nadrzędną zasadą w obszarze cen transferowych. W myśl tej zasady podmioty powiązane są zobowiązane do kształtowania relacji handlowych pomiędzy sobą na warunkach rynkowych, niezależnie od istotności transakcji oraz faktu powstania obowiązku dokumentacyjnego.

Zasada ceny rynkowej wywodzi się z Modelowej Konwencji OECD i została wprowadzona do polskiego porządku prawnego w ustawach o podatkach dochodowych. Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy o CIT i odpowiednio art. 23o ust. 1 ustawy o PIT „podmioty powiązane są zobowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane”. W myśl tej zasady przyjmuje się, że nakłada ona na podmioty powiązane obowiązek kreowania relacji handlowych z powiązanymi kontrahentami oraz ustalania cen w sposób i na poziomie rynkowym, czyli tak, jak podmioty niezależne konkurujące ze sobą na rynku.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej