Fiskus dopatrzył się zależności w normalnym biznesie

Ukrytym zyskiem może być świadczenie powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane. Jednak nie ma normy nakazującej wspólnikowi wyposażenie spółki w prawo własności nieruchomości, które służyłyby jej do prowadzenia działalności gospodarczej.

Publikacja: 29.11.2023 02:00

Fiskus dopatrzył się zależności w normalnym biznesie

Foto: Adobe Stock

W marcu 2023 r. podatnik wystąpił o interpretację przepisów o CIT. Wyjaśnił, że w ramach jednoosobowej firmy prowadzi działalność gastronomiczną i hotelarską. Przedsiębiorca tłumaczył, że w związku z rozwojem firmy, a także w celu zabezpieczenia ryzyk prawnych i biznesowych w 2023 r. planuje reorganizację. Chce powołać spółkę z o.o., której będzie jedynym udziałowcem oraz członkiem zarządu. Spółka ma zajmować się działalnością operacyjną w zakresie hotelarstwa i gastronomii. Będzie więc funkcjonowała jako operator nieruchomości i jego aktywów oraz innych podmiotów zewnętrznych, które zdecydują się powierzyć w zarządzanie własne nieruchomości. Podatnik zastrzegł, że jego intencją jest przeniesienie całości działalności w zakresie hotelarstwa i gastronomii na operatora. Z wniosku wynikało, że spółka, czyli operator będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek tzw. estońskim CIT. Dlatego chciał się upewnić, czy wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy operatorem a nim z tytułu wynajmu nieruchomości i aktywów to tzw. ukryte zyski, czyli dochód podlegający opodatkowaniu estońskim CIT?

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?