Fiskus dopatrzył się zależności w normalnym biznesie

Ukrytym zyskiem może być świadczenie powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane. Jednak nie ma normy nakazującej wspólnikowi wyposażenie spółki w prawo własności nieruchomości, które służyłyby jej do prowadzenia działalności gospodarczej.

Publikacja: 29.11.2023 02:00

Fiskus dopatrzył się zależności w normalnym biznesie

Foto: Adobe Stock

W marcu 2023 r. podatnik wystąpił o interpretację przepisów o CIT. Wyjaśnił, że w ramach jednoosobowej firmy prowadzi działalność gastronomiczną i hotelarską. Przedsiębiorca tłumaczył, że w związku z rozwojem firmy, a także w celu zabezpieczenia ryzyk prawnych i biznesowych w 2023 r. planuje reorganizację. Chce powołać spółkę z o.o., której będzie jedynym udziałowcem oraz członkiem zarządu. Spółka ma zajmować się działalnością operacyjną w zakresie hotelarstwa i gastronomii. Będzie więc funkcjonowała jako operator nieruchomości i jego aktywów oraz innych podmiotów zewnętrznych, które zdecydują się powierzyć w zarządzanie własne nieruchomości. Podatnik zastrzegł, że jego intencją jest przeniesienie całości działalności w zakresie hotelarstwa i gastronomii na operatora. Z wniosku wynikało, że spółka, czyli operator będzie opodatkowana ryczałtem od dochodów spółek tzw. estońskim CIT. Dlatego chciał się upewnić, czy wypłata wynagrodzenia ustalonego pomiędzy operatorem a nim z tytułu wynajmu nieruchomości i aktywów to tzw. ukryte zyski, czyli dochód podlegający opodatkowaniu estońskim CIT?

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy: zasiedzenie działki za miedzą nie dla każdego sąsiada
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą